Людей, які приїдуть до нас влітку на футбольний чемпіонат Європи, умовно можна розділити на кілька груп...
Наймалочисельніша – елітні гості, котрі поселяться в п’ятизіркових готелях й харчуватимуться в найкращих ресторанах. Для держави то – гарантований, але ситуативний прибуток, бо VIP-гості не просидять на місці більше двохтрьох днів. Крім того, враховуючи українську гостинність, можна передбачити, що перші персони світового футбольного бомонду калібру президентів ФІФА та УЄФА квартируватимуться у фешенебельних номерах безкоштовно. Якщо так, то й розмаїті наїдки топ-гостям подаватимуться за рахунок оргкомітету.
Друга умовна група футбольгних туристів з точки зору прибутків виглядає найбільш привабливо. То – так званий європейський середній клас. Надто – західні пенсіонери, котрі, навідміну від наших дідусів і бабусів не бережуть копійчину на буханку хліба, а мандрують світом. Особливо багато вікових уболівальників у збірних скандинавських країн та у команди Нідерландів. Зважаючи, що Швеція свої матчі проводитиме в Києві й Донецьку – маємо великий плюс. Найбільше ж поталанило в цьому аспекті Харкову, адже збірна Голландії проведе в столиці Слобожанщини всі три матчі групового турніру. Відповідно вболівальники помаранчевої команди навідміну від власне збірної, яка вирішила осісти в Кракові, тривалий час квартируватимуться на північному сході України.
Третя група – футбольні фанати. Не дивлячись на відверті утиски з боку УЄФА й погрози бойкотувати турнір через складання в багатьох країнах «чорних списків», ультрас на Євро з’їдеться все ж дуже багато. З огляду на це найперше поспівчувати варто українським правоохоронцям, які не здатні запобігти навіть малочисельним внутрішнім протистоянням фанатів українських клубів. Знаючі люди жартують, що в разі, якщо в Києві буде проводитися поєдинок між німцями і англійцями, то вітчизняним «беркутівцям» треба буде кликати на підмогу військових.
Жарти жартами, але якщо представників найбільш розвинених фанатських субкультур вміло не розвести, то центр міста перетвориться в руїну. З найоптимальнішої для нашого «Беркуту» позиції сили з англійськими, голландськими та німецькими ультрас теж не порозмовляєш. Потрібен зважений підхід. Згідно календаря Євро-2012, в Україні матчі групового турніру проведуть німці, голландці, англійці й шведи, де фанатський рух теж розвинений доволі солідно. Можна не сумніватися, що до нас вони приїдуть не тільки на футбол, а й з бажанням провести махачі міжнародного масштабу. При цьому комфорт в проживанні для такої групи вболівальників часто стоїть на надцятому місці. Приміром, окремі українські фанати люблять жартувати, що беруть з собою на виїзд п’ять гривень, а привозять шість. Як правило, годують і поять ті, хто більш заможний, або молодь, якій догоджати «старикам» за честь.
З місцями проживання фанати не дуже перебірливі. Очевидно, що їм буде досить умов, запропонованих у створених на час Євро-2012 наметових містечках, на кшталт того, яке має постати на столичному Трухановому острові. Якщо оргкомітет чемпіонату дослухається до деректив українського Кабміну й внесе табу на продаж спиртних напоїв у кілометровому від центру проведення масових заходів радіусі, то прибутків від перебування фанатів буде небагато. Точніше, вони будуть, але лише в тих, хто зможе реалізовувати алкоголь з-під прилавку. Правда, з сумського досвіду під час проведення фіналу Кубка України між «Динамо» й «Шахтарем» у травні минулого року можна зробити висновок, що власники барів, ресторанів й продуктових крамниць надто бояться підстав, аби спробувати продати горілку чи пиво підпільно.
Одним словом, щоб отримати від перебування фанатів прибуток, треба добре обмізкувати й врахувати всі дрібниці. Й ціни встановити такі, щоб не було як у відомому анекдоті: «Я розумію, мамко, що дорого, тільки конче треба грошей». Якщо таке буде, то досвідчені вболівальники залюбки використають свій багатий виїзний досвід й зроблять акцент виключно на «духовному харчі», а закусуватимуть його зовсім дрібничково.