Сьогодні, 29 січня, вшановують пам’ять Героїв, що загинули в бою під Крутами.
29 січня 1918 року відбувся бій під Крутами, котрий тривав п’ять годин між чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
Після запеклого бою українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів, але під час відступу двадцять сім студентів та гімназистів, які перебували у резерві, потрапили у полон і наступного дня їх розстріляли чи закатували. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Трагічна загибель студентів під Крутами є символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.
За сучасними підрахунками, втрати українських військ під Крутами оцінюють у сімдесят-сто загиблих, серед них тридцять сім-тридцять дев’ять вбитих у бою та розстріляних студентів і гімназистів.
29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій в Крутах встановили березовий хрест та відбувся перший невеличкий громадський мітинг щодо відзначення бою під Крутами.
На державному рівні вшановувати пам’ять крутянців почали з 2004 року відповідно до розпорядження тодішнього президента Леоніда Кучми від 2003 року «Про вшанування пам'яті героїв Крут».
З цього моменту в багатьох містах України почали встановлювати пам’ятні знаки, в школах проводити вечори, котрі присвячували цим подіям.
У подальшому відзначення роковин бою під Крутами перетворили на масштабну подію – в урочистостях, які проводять цього дня беруть вищі посадові особи держави, політики, представники громадськості.