15 травня президент Петро Порошенко підписав закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
"Голос України" опублікувало закон України про мову.
Закон не торкається приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Але передбачено, що кожний громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства.
Тому для дорослого населення організовуються курси української мови, якщо вони не могли вивчити її раніше.
Бажаючим набути громадянство України, тепер треба засвідчити відповідний рівень володіння мовою.
Але вимоги до рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства України, визначатиме Національна комісія зі стандартів державної мови, і це набуває чинності через два роки після набуття чинності закону. Тому на два роки відтерміновано набуття чинності норми про складання іспиту на рівень володіння державною мовою, необхідний для набуття громадянства України.
За законом документи, що посвідчують особу громадянина України, складаються державною мовою. Набувачам громадянства надано право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до його національної традиції.
Державною мовою зобов’язані володіти та застосовувати під час виконання службових обов’язків: керівництво держави, депутати, судді, прокурори, службовці Національного банку України, особи офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, педагоги, медики державних і комунальних закладів охорони здоров’я.
Класифікація рівнів володіння державною мовою розробляється і затверджується Національною комісією зі стандартів державної мови з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR). Передбачено призначення уповноваженого з питань захисту державної мови.
Освітні процеси відбуваються виключно державною мовою.
Національним меншинам гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти, для них створюють окремі класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням державною мовою.
Телебачення і радіомовлення в Україні повинно віщати державною мовою.
Друковані ЗМІ можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами. Але є умова, що друкується другий тираж – українською. При цьому версії повинні бути під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.
Обслуговування споживачів в Україні повинно відбуватися лише державною мовою. Але на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.
Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.