Тютюнові компанії за вступ у змову оштрафовані на 6,5 млрд гривень, серед них кременчуцька JTI

АМКУ оштрафував серед декількох тютюнових виробників і кременчуцьку "Джей Ті Інтернешнл".

Загалом компанії оштрафували на 6,5 мільярдів гривень.

АМКУ виніс рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції чотирма найбільшими виробниками тютюнових виробів:

· «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб'юшн» разом з «Філіп Морріс Україна»

· «Джей Ті Інтернешнл Україна» разом з «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»

· «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» разом з «Імперіал Тобако Юкрейн»

· «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» разом з «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки»

та дистриб’ютором «ТЕДІС Україна»

АМКУ заявило:

"Зібраними у справі доказами доведено, що поведінка цих компаній була погодженою, а результатом співпраці з єдиним і спільним для всіх виробників дистриб’ютором на ринку первинного продажу сигарет стало створення і підтримання штучних бар’єрів, що перешкоджали виходу на ринок інших суб’єктів господарювання. На практиці порушники встановили такі умови для укладання договорів з іншими, окрім «ТЕДІС», потенційними дистриб’юторами, які просто унеможливили їх появу на цьому ринку."

У ретроспективі це виглядало так:

1. У 2011-2012 рр. кожен із зазначених виробників скоротив кількість прямих контрактів з дистриб’юторами з кількох десятків до одного спільного для всіх – «ТЕДІС Україна».

2. Як наслідок, у 2013 р. «ТЕДІС Україна» стає монополістом на ринку з часткою 99,43%.

3. Одночасно зазначені виробники встановили схожі критерії до потенційних покупців (у т. ч. поставка (доставка) сигарет у віддалені райони), яким не відповідає жоден із суб’єктів господарювання.

4. Жодна компанія не може вийти на ринок дистрибуції сигарет та/або придбавати сигарети безпосередньо у виробників, а змушена купувати їх у ТОВ «ТЕДІС Україна» (або у його покупців).

Зазначимо, що у 2012-2015 рр. саме ТОВ «ТЕДІС Україна» не лише не відповідало згаданим критеріям, але й не виконувало в повному обсязі своїх основних дистриб’юторських функцій (продаж до 58 % обсягу сигарет шляхом самовивозу або вроздріб, тобто без жодної доставки покупцям). Однак виробники ніяк на це не реагували.

В грудні 2016 р. Антимонопольний комітет ухвалив рішення, яким визнав монопольне (домінуюче) становище ТОВ «ТЕДІС Україна» на ринку дистрибуції сигарет і за зловживання цим становищем наклав на товариство штрафи у сукупному розмірі понад 430 млн грн. Це рішення оскаржувалося порушником в судах, однак суди (включно з Верховним Судом) погодилися з висновками Комітету про наявність у ТОВ «ТЕДІС Україна» монопольного (домінуючого) становища на загальнодержавному ринку дистрибуції сигарет з 2013 року по вересень 2015 року та про вчинення ТОВ «ТЕДІС Україна» на цьому ринку зловживань. Постанова Верховного Суду від 19.06.2018 у господарській справі № 910/3047/17 є остаточною, набрала законної сили й оскарженню не підлягає.

Сьогодні АМКУ виніс друге рішення у цій тривалій історії, цього разу про порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій на ринку первинного продажу сигарет. Відповідно, відповідачами є й інші учасники – не лише «ТЕДІС», але й виробники.

Суть рішення:

 Визнано, що компанії вчинили порушення, передбачене пунктом 5 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються обмеження доступу інших суб’єктів господарювання (покупців) на ринок первинного продажу виробниками сигарет.

Тож за вчинені порушення накладено штрафи на:

· ТОВ «ТЕДІС Україна» – 3,4 млрд грн

· ТОВ «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн» – 370 млн грн

· ПрАТ «Філіп Морріс Україна» – 810 млн грн

· ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна» – 430 млн грн

· ПрАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» – 490 млн грн

· ПАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» – 170 млн грн

· ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн» – 290 млн грн

· ТОВ «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» – 80 млн грн

· ПрАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки» – 450 млн грн

3. Зобов’язано компанії припинити порушення.