ЗНО, антиплагіат та мотиваційні листи: ВР прийняла закон про зміни у сфері вищої освіти

Сьогодні, 18 грудня Верховна Рада підтримала законопроект №2299 про зміни до законів "Про вищу освіту", "Про освіту" та "Про фахову передвищу освіту".

Зміни стосуватимуться навчання студентів, управління закладами вищої освіти та умовами вступу.

Бали за мотивацію

У документі вказано, що під час вступу до закладів вищої освіти треба буде писати мотиваційні листи, за які нараховуватиметься додатковий бал, крім того, планується збільшити значення творчих конкурсів, тобто бали за них будуть більшими.

Втім, деякі з депутатів вважають такі новації неприйнятними, адже це спричинить додаткове навантаження на викладачів університетів.

Договори з бюджетниками

А ще з студентами-бюджетниками будуть укладати договори при вступі аналогічні тим, як і з контрактниками. В договорах прописуватимуть строк навчання, відповідальність кожної зі сторін.

Регульовані професії - що це?

Вводиться поняття регульованих професій, для яких буде обов’язкове ліцензування й запроваджуватимуться докладніші стандарти. А от для інших спеціальностей ліцензії навпаки будуть скасовані.

Так, до регульованих відноситимуться професії, пов’язані з збереженням життя, здоров’я людини, виникненням надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру. Перелік таких професій визначатиме Кабінет Міністрів України.

А що з пільгами?

Переваги при вступі матимуть окремі категорії вступників. Перш за все, це учасники міжнародних учнівських олімпіад, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор, які отримають додаткові бали при вступі.

Крім того, пільгами при вступі користуватимуться військові, що проходять службу за контрактом. Тобто вони зможуть вступити на військові спеціальності без ЗНО.

Плагіату - ні!

Студентів каратимуть за плагіат або фальсифікацію робіт, що стануть причиною для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти, тобто студент ризикуватиме не отримати диплом.

Дипломи державного зразка: бути чи не бути

Пропонують депутати й відмовитися від дипломів державного зразка. Кожен університет буде видавати дипломи у довільній формі. Інформація про здобувачів дипломів буде наявна в Єдиній державній базі освіти.

До магістратури через ЗНО

Зокрема, новий документ передбачає, що для перевірки знань бакалаврів та аби вступити на магістратуру студенти здаватимуть іспити у вигляді ЗНО. Такі ж технології використовуватимуться й для атестації здобувачів вищої освіти.