Як не помилитися з покупкою риби, радить Держпродспоживслужба у Полтавській області?
Необхідно пам’ятати, що риба «другої свіжості» небезпечна для здоров’я Вас і Ваших родин! Корисною може бути тільки свіжа риба.
Сьогодні безліч способів обдурити покупця. Намагаються штучно освіжити явно прострочений рибний товар, підфарбовують, змінюють дату виготовлення на ціннику, в гонитві за миттєвим прибутком видають за інший вид.
Свіжа риба. Де купити і як вибрати?
«Стихійні ринки». Проконтролювати звідки надійшла риба, як довго добиралася до місця продажу, плюс до всього незрозумілі умови зберігання впливають на те, що ми не застраховані від покупки тухлої риби. Крім цього, законодавство не передбачає захист прав споживачів при їх порушенні на «стихійних ринках». Тому вибір за вами.
Супермаркет. Необхідно звернути увагу на легальність її походження. Незаконно виловлена риба не має ветеринарного свідоцтва якості. У продавця потрібно поцікавитися наявністю документів на цю рибу вони зобов’язані бути в супермаркеті. Справа в тому, що дуже багато риби заражене гельмінтами, особливо це стосується річкової риби.
У водойми потрапляють побутові та комунальні стоки … Вода – це місце існування риби. Вчені стверджують, що риба може бути заражена безліччю хвороб, в тому числі і паразитами. При приготуванні річкової риби потрібно строго дотримуватися термообробки. Личинки і паразити гинуть або при тривалому заморожуванні при температурі -20 градусів протягом 6-8 діб, або при смаженні або тривалому варінні. Але ні в якому разі з річкової риби можна робити суші, роли, тартари і інші блюда із сирої риби – це смертельно небезпечно.
Звідки в акваріумах супермаркетів з’являються хвора риба?
Ми регулярно бачимо рибу яка плаває зі струпами, без луски … Це Сапролегніоз.
Дану хворобу дуже складно “вивести” з зараженого акваріума. Його, в прямому слові, випалюють різними препаратами, і це триває тривалий час.
Вплив на людський організм даної хвороби мало вивчено. Споживати таку рибу можна тільки після тривалої термічної обробки. Але не дуже приємно в продуктовому магазині бачити в акваріумах напіврозкладену заживо рибу.
До відому: Сапролегніоз, або дерматомікоз (лат. Saprolegniosis) це захворювання риб грибкового походження, яке вражає зябра, плавники і шкірний покрив. Завдає шкоди дорослим рибам, ікрі, малька, аж до їх загибелі. Неправильні умови утримання риб (тіснота, відсутність постійної гігієни, поганий корм) провокують розвиток хвороби.
Уважно в супермаркетах – там часто безвідходне виробництво.
Річкову і морську рибу, яка “заснула” зазвичай викладають на вітрину з льодом. Якщо риба не продалася протягом декількох днів, то її обробляють і намагаються продати під виглядом філе або шматочків.
Оскільки покупець не завжди може перевірити, де і як зберігали рибу, перш ніж вона потрапила на прилавок, варто використовувати прості способи перевірки її свіжості:
Зверни увагу на зябра. Підніміть край зябрової пластинки – всередині зябра повинні бути яскраво-рожевого або яскраво-червоного кольору, але в жодному випадку не темно-червоного або чорного. Зябра іншого кольору, потемнілі, плямисті, покриті слизом – ознака неякісної риби. Крім того, пластини зябер не повинні злипатися між собою.
Луска. Вона має бути вологою. Якщо ж вона суха, ламка, з тріщинами – ця риба довго лежала без води, а значить – несвіжа. Шкіра повинна бути без пошкоджень, мати природний блиск і колір, не здаватися блідою. У свіжої риби слиз на шкірі прозорий. Якщо шкіра змінила забарвлення, стала тьмяною і липне до рук – це ознаки стадії розкладання і цю рибу краще не купувати.
Запах. Не соромтеся, принюхайтеся до риби. Це один із найнадійніших способів правильно вибрати свіжу та безпечну рибу для всієї родини.
Свіжа річкова риба злегка пахне річкою, а морська – морем.
Якщо у риби яскраво виражений запах або взагалі від неї не зовсім приємно пахне, то риба несвіжа.
У свіжої риби очі опуклі і прозорі. А якщо в них «стоїть вода», цю рибку тільки-тільки принесли на прилавок, і в її якості можна не сумніватися. Якщо очі запали, стали каламутними або взагалі налилися кров’ю – риба пролежала на прилавку занадто довго.
Не забудьте подивитися на обидва ока, а не тільки на той, яким вона до вас лежить. Пружність риби. Якщо хочеться невеликий шматок риби у вигляді філе – натисни на нього пальцем (як при перевірці м’яса). У свіжої риби м’ясо пружне і соковите, швидко відновлює форму.
Загляньте їй в черевце, якщо це оброблена риба. У екземплярів, які досить довго пролежали на прилавку, кістки самі відстають від м’яса. У свіжої ж риби кістки відстають дуже важко. Помацайте рибу: і живіт, і спинка мають бути в міру м`якими, спинка трохи твердіша.
Заморожена риба — як не платити за воду
Льодова глазур, вірніше її надлишки – основна претензія господинь до заморожених морепродуктів. Після розморожування вага продукту може зменшитися на третину, і це дуже невигідно.
Якщо взагалі немає льоду на замороженій рибі – це теж погана ознака, так як риба висушується і її м’ясо стає схожим на «вату».
Для того, щоб зберегти корисні властивості, улов охолоджують до 0 °C, а потім піддають так званому шоковому заморожуванню при –40 °C. Розморожувати рибу варто на верхній полиці холодильника протягом кількох годин, а ще ліпше залишити її на ніч.
Варто купувати заморожену рибу, якщо:
-у тушки цілі плавники та хвіст. Якщо вони відламані або пошкоджені, технологія заморозки й транспортування могла бути порушена;
-у риби не жовтувате черево (якщо це не передбачає сорт риби). Адже приготована з неякісної сировини страва може неприємно гірчити;
-на тушці відсутні вм’ятини, плями, незрозумілі вкраплення. Форма має бути природною;
-філе не вкрите товстою кіркою льоду. Кількість глазурі має не перевищувати 5 %. Після розморожування вкрите надлишками криги філе перетвориться на рідку кашу, яка згодиться хіба що на котлети або тюфтельки.
Червона риба: Лосось, форель або горбуша.
Ці цінні морські сорти риби не потрапляють в магазини свіжими, оскільки їх виловлюють в північних морях. Також лосося і його «побратимів» розводять в Норвегії та інших країнах. Зазвичай червону рибу продають охолодженою. Її свіжість можна перевірити тими самими способами, що й свіжу рибу. Прозорість очей, колір зябер, блиск луски, приємний свіжий запах — гарантія того, що з такого продукту вийде кулінарний шедевр. Іще одну незаперечну ознаку високої якості можна виявити під час обробки. У першокласного продукту хребет важко відокремити від м’якоті.
Під час вибору філе або стейків червоної риби звертайте увагу на такі нюанси:
Колір. Аби вберегтися від штучно пофарбованої риби, вибирайте продукт неоднорідного кольору, з добре помітними білими прожилками. Занадто однорідний колір — практично гарантія того, що мало місце хімічне фарбування;
Запах. Головне — він має бути. Адже повна відсутність рибного аромату свідчить про те, що продукт могли вимочити в воді з оцтом (аби забезпечити «другу свіжість»). Запах має бути приємним і природним;
Пружність. М’якоть філе і зріз стейка мають залишатися щільними під час натискання, без слідів і вм’ятин.
Копчена рибка.
Якщо ви зупинили свій вибір саме на копчених рибних продуктах, тоді вам обов’язково слід знати, що вони не мають бути яскраво-жовтими. Такий колір свідчить про те, що виробник не коптив продукт, а використовував коптильну рідину або «рідкий дим», не виключено задля того, аби перебити запах не зовсім свіжої сировини. Справжня копчена риба має аромат багаття, приємного деревного димку. Доказ правильного копчення — дірочки від мотузок, на яких підвішували рибу.
На шкірці делікатесу не має бути плям, вм’ятин, пошкоджень. Поверхня повинна бути чистою, блискучою, а аромат — не викликати жодних підозр.
Якісна риба гарячого копчення легко відділяється від кісток і хребта. Продукт холодного копчення щільніший, у ньому допускається присутність легкого соляного нальоту.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області вкотре нагадує, що якщо ж ви випадково купили неякісну їжу, відстоювати свої права можна і потрібно. Все, що стосується прав споживачів і їх захисту передбачено Законом України “Про захист прав споживачів” та Законом України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, в якому чітко прописано, що таке харчовий продукт, який придатний для споживання.
За встановленням справедливості необхідно звернутися в Головне управління за адресою: Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, (0532) 60-66-47, e-mail: pol_gydpss@polvet.gov.ua, тел. Управління захисту споживачів: (0532) 54-57-59.
Але діяти треба швидко – як тільки ви виявили, що куплений вами продукт неякісний.