Український телеканал 1+1 спільно з державними органами влади почав проекти, які покликані вивести на чесну воду виробників.
Відтак два місяці для програми ТСН знімався матеріал перевірки зразків масла по всій Україні.
Результати приголомшили: кожне 5 "масло" з полиць - фальсифікат! Багато продуктів з написом "Масло" не мають жодної краплини молока.
У зв'язку з цим в Україні буде ініційоване законодавство про фальсифікат товару. Що ж такого дізналися журналісти та міністр, дивіться у сюжеті ТСН.
Експерти ТСН.Тиждень у різних куточках України купили масло. Експеримент проводили спільно засупником міністра економічного розвитку, Тарасом Висоцьким.
Три тижні дві лабораторії паралельно досліджували по 77 однакових зразків масла. Ще 77 лишились у холодильнику під замком, ключ від якого лишився в опечатаному сейфі Міністерства економіки разом із кодами. Матеріали віддали на дослідження. Результати обох лабораторій зійшлися із мінімальною похибкою.
Акція ТСН.Тиждень допомогла піймати на обмані тих, хто працює законно, але скільки небезпечних підробок намішують у гаражах і підвалах, а потім продають на стихійних ринках - взагалі ніхто не знає.
Ми знаємо, що виробники-фальсифікатори ховаються під номером 3, 8, 17, 33, 34… Їх немало - 21%.
Отже, лідер із кількості фальсифікату - Прикарпаття. Івано-франківський міськмолзавод наплодив найбільше фейку - 5 зразків. У кожній цеглинці рівно половина – замінники. Інший місцевий завод домішав до вершків 37% невідомо чого.
Завод Богодухівський на Харківщині. Тамтешнє масло у різному пакуванні приїхало на дослідження у двох різних областях. І в обох результат однаково нахабний - 75% немолочних жирів.
В Одеській області фальсифікат роблять в Кілії, де нібито масло треба перекваліфікувати у спред, тому що там 14% немолочних жирів. Крім того, є нібито масло, що загалом там майже повністю штучно створений продукт – 92% немолочних жирів. "Вони були попереджені. Вони могли відкликати свою продукцію", - сказала в.о. Держспоживслужби Ольга Шевченко.
А тепер про найцікавіших, там, де молока або реально лише одна крапля, або немає взагалі. "Канівське" – із назвою "Апрель" - 87% немолочних жирів.
У Дніпрі - ТОВ "Інтермол" виробляє фальсифікат, продукція його є на 100% фейком.
Виробник – Миколаївмолпром. Тут ще знущальний надпис "екстра", але це 100% фальшивка, бо в обох плитках лабораторії знайшли 100% чого завгодно тільки не вершків.
Три пачки просто спантеличили. Одна з них, куплена у Сумах – чисте масло, дві інші – із домішками (10%). Усі з різних партій, але виготовлені на Старокостянтинівському заводі на Хмельниччині.
Але суми штрафів, поки дуже малі у порівнянні із надприбутками фальсифікаторів. "100 тисяч гривень це невеликі гроші для великого виробника це за перший раз, за другий – 300 тисяч - це також невеликі гроші для величезного виробництва", - заявив голова Громадської ради при Держспоживслужбі Віталій Башинський.
Як заявляють журналісти, не дарма проводили цей експеримент.
Скоро у законах з’явиться нове для України поняття "фальсифікат" із наслідками для виробника, які для недобросовісого виробника будуть вкрай неприємними.
Слід зазначити, що масло повинно мати білуватий, кремуватий відтінок. Якщо масло жовте: або воно старе, або фальсифікат. Найбільш поширене - це заміна рослинними жирами. Також додамо, що орієнтовно на один кілограм масла витрачається 22-25 літрів молока, залежно від якості молока. Тому один кілограм масла менше 220 гривень коштувати не може. Тобто брикетик 250 грамів масла обійдеться у 55 гривень. Заводське масло дешевше, бо зі знежиреного молока роблять ще й сир кисломолочний. Але 20 гривень масло коштувати аж ніяк не може.