Головне, що відбулося за останні три дні - це те, що станом на 27 січня захворівших коронавірусом у Китаї близько 3 тисячі осіб, 81 людина померла. А також десь 33 тисячі осіб, що перебували в тісному контакті з тими, хто захворів. Усі вони знаходяться під наглядом лікарів.
За межами Китаю лише у США захворіло на цей штам вірусу 5 осіб. Намолодший із захворівших - 9 місячний малюк у Пекіні.
Яка ж ситуація у самому Ухані?
Близько 1200 лікарів було направлено в місто, звідки почалося поширення хвороби. У 15 містах вжито всіх карантинних заходів.
Що відомо про штам вірусу?
Наразі його продовжують досліджувати. Відомо, що походження вірусу тваринне. Продовжуються суперечки стосовно того чи заражені ним були летючі миші, яких їли люди чи змії.
На цій стадії розвитку й поширення хвороби вона передається від людини до людини. ВООЗ обговорювала чи вводити у світі надзвичайну ситуацію через спалах коронавірусу в Ухані. Однак поки що його визнано локальним.
Вже встановлено строки інкубаційного періоду хвороби - це від доби до 14 діб. Середній інкубаційний період - 10 днів. Тобто, якщо людина контактувала з хворими сьогодні, то й через тиждень симптомів у нього не буде, вони проявлятимуться пізніше.
На скільки вірус заразний?
Є у епідеміології таке базове репродуктивне число R (скільки людей може заразити хворий навколо себе). Наприклад, для грипу це число становить 1,2. Тепер щодо уханського вірусу 2019-nCoV R(1,4-2,5) - його заразність менше у 9 разів ніж кір.
Це говорить про те, що вірус може існувати в організмі людини 14 днів, а потім виникає хвороба, що продовжується 5-7 днів. Вірус належить до РНК-вірусів, що не викликають хронічних захворювань.
Читайте також: Що мають робити медики у разі виявлення китайського коронавірусу 2019-nCoV в Україні
А що у соцмережах кажуть про вірус?
Масово люди репостять фото із китайцями, що падають посеред вулиці, а ще з закритими закладами та пустими вулицями. Усі заклади закриті через карантин, а не через "жахливу" епідемію.
Щодо інфікування від вживання бананів, то пан Комаровський назвав смс-ки "щастя" про застереження споживання бананів "абсолютною маячнею". Заразитися таким чином не можливо.
Посилки з Китаю теж отримувати можна, адже наразі мало хто уявляє своє життя без замовлень на Аліекспрес. Втім, "у посилці бідолашний вірус більше 2-3 днів не протягне", - жартує пан Комаровський.
Те, що будують лікарню в Ухані на тисячу ліжко-місць - це мобільний госпіталь для хворих, де будуть наглядати за тими, хто був у контакті з хворими.
Як же діагностувати?
До України привезуть створені китайцями тест-системи, що зможуть виявляти штами. Такі системи розмістять у столичних лабораторіях. Тест проводитиметься упродовж 5 днів.
Симптоми коронавірусу 2019-nCoV:
- лихоманка,
- сильний кашель,
- загальна слабкість,
- пронос та кон'юктивіт.
Втім, такі ж симптоми характерні й для інших - парагрипу, аденовірусу тощо.
Однак, за словами пана Комаровського, в українців більше шансів померти від правця, ніж від уханського коронавірусу. Бо за тиждень від правця в Україні померло 2 осіб.
А як же лікуватися?
Противірусних засобів від уханського вірусу немає. Тому треба діяти так само, як і під час епідемії грипу.