NFC-каблучка чи RFID чіп: цифрові новинки для українців. Що це таке та для чого вони потрібні

6 лютого було офіційно представлено додаток для цифрових документів - "Дія". Наразі його можна завантажити у магазинах додатків для Android та Apple. Для ідентифікації та авторизації буде застосовуватися система Bank ID або ж додатки від monobank та "Приватбанку".

З кінця лютого кожен українець, що має смартфон, зможе у додатку "Дія" отримати цифровий документ: паспорт, водійське посвідчення. Втім, такі посвідчення не замінять закордонного паспорта чи ІD-картки. 

Їх можна буде використовувати у медичних закладах, банках чи крамницях або на підтвердження особистості для поліції, а також для подорожей залізницею чи літаком.

Цифрові новинки в Україні

Ощадбанк запускає супер сучасний перстень з вбудованим NFC чіпом для безконтактного розрахунку, щоб обладнаний захисним електронним ключем.

Каблучка виготовлена з кераміки та має захист від пилу та води. Коштуватиме він від 3,5 тис. гривень.

RFID чіп - такі чіпи встановлюють у браслетах спортклубів, аквапарків та смарт-кафе. Ними можна розраховуватися за певні товари чи послуги.

Тепер такий чіп можна собі вживити у руку. Туди занесуть дані з картки, оцифровані документи.

Зараз схожі чіпи вживлюють тваринам, щоб господар знав де їх шукати, якщо вони втечуть чи заблукають.

В Інтернеті вже наявні комплекти для самостійного вживлення під шкіру таку скляну смарт-капсулу.

Щоб легко імплантуватися і не завдавати дискомфорту, чіп повинен бути розміром приблизно з рисове зерно. Тому вбудувати в нього елемент живлення технічно неможливо.

Ось чому тут застосовуються технології бездротового зв'язку RFID і NFC, що не потребують підзарядки й близькі один до одного технічно. Якщо коротко пояснити їх відмінності, то технологія NFC - це наступник високочастотного RFID-стандарту, і у неї є ряд особливостей.

  • Працює на фіксованій частоті: 13,56 МГц.
  • Здатна на двосторонній зв'язок, тому можливості ширше.
  • Дальність зчитування не перевищує 5 см (у RFID - до 300 м).
  • Тільки одна NFC мітка може бути просканувати в один час.

При використанні в чіпах-імплантатах у кожної технології є свої плюси і мінуси. Так, в пристрій з NFC можна «зашити» більше функцій, в тому числі безконтактну оплату, передачу медичних або особистих даних.

Але у RFID-чіпів вище дальність, що зручніше при відкриванні дверей і управлінні іншими системами. Тому більшість виробників пропонують обидва види чіпів, а покупець може вибрати залежно від своїх потреб.

RFID-чіпи вразливі і піддаються злому, хоча деякі компанії вдосконалюють їх безпеку. Сьогодні вони захищають чіпи від найбільш поширених видів хакинга, що дозволяють зловмисникам отримати ключі шифрування - наприклад, від атаки по стороннім каналах (side-channel attack) і атаки збоями харчування (power glitch attack).