Повістка у 18. Виші будуть видавати довідки, але чи прийматимуть їх у військкоматах?

Попри заяви уряду, що у 18 років не призиватимуть до армії, юнаки отримують повістки. Але чимало юнаків хочуть навчатися в університетах й зараз складають ЗНО. Чому так відбувається та що робити батькам пише сайт ТСН.

Що каже МОН?

У МОН ще в червні в. о. міністра Любомира Мандзій заявляла, що цьогоріч через карантин та продовження навчального року випускників навчальних закладів віком 18-20 років не будуть призивати до армії.

В МОН запевняли, що мають домовленість з Міноборони. Після запиту журналістів, у МОН повідомили, що звернулися до Міноборони аби ті надали відстрочку від призову чоловікам, що бажають вступати до ЗВО для здобуття ступеня бакалавра/магістра та ступеня доктора філософії.

В Офісі Президента думають?

У президента кажуть, що прийняли спільне рішення Офісу Президента, МОН та Генерального штабу.

Так, МОН, за дорученням глави держави, надіслало роз’яснення для приймальних комісій навчальних закладів.

Виші мають попередньо реєструвати хлопців призовного віку, що хочуть продовжувати навчання.

Таким чином, вони отримають документальне підтвердження про наміри вчитися. Така довідка дозволить отримати відстрочку від армії до 1 жовтня 2020 року, вважає т.в.о. Міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.

Міноборони виконує домовленості?

У Міністерстві оборони України кажуть, що військкомати отримали відповідні вказівки про надання відстрочки. На їх сайті є роз'яснення Головного управління персоналу ГШ ЗСУ з питань призову на строкову військову службу випускників закладів освіти 2020 року та осіб молодше 20 років.

Документ містить пояснення кому надається відстрочка. Також в тексті рекомендують головам призовних комісій, за поданням районних (міських) призовних комісій, надавати (за письмовими заявами призовників) відстрочки від призову за частиною п’ятнадцятою статті 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" до 01.10.2020 року.

Кому надаються відстрочки?

Юнакам віком 18-19 років, зокрема, й тим, що вступають до закладу для здобуття наступного ступеня освіти (відповідно до пункту 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 179-р (із змінами).

Втім, як повідомили в Сухопутних військах України, рішення по кожному призовнику призовна комісія. За словами начальника відділу комплектування рядовим сержантським складом та призову штабу командування ЗСУ Сухопутних військ полковник Миколи Качаненка, призивати чи ні вирішують комісії на місцях.

Серед колізій законодавства й те, що єдиного регламентованого переліку документів для відстрочки немає.

Пан Качаненко каже, що причини "бажаю вступити у вищий навчальний заклад" як і переліку потрібних документів, в законі немає, а тому комісія розглядає кожен випадок окремо. Чи будуть в комісії брати до уваги довідки від вишів, поки ніхто не знає.

Що робити юнакам?

1. Отримати довідку з реєстрацією в виші та надати її до військкомату

2. Якщо повістка прийшла - оскаржити рішення призовної комісії звернувшись до обласної призовної комісії або до суду.

Як ми писали, військкомати не поспішають виконувати рекомендації Міноборони та МОН. Але колізії законодавства в тому, що юнаків апріорі не мають призивати до 20 років. Просто охочі можуть написати заяву про бажання вступити до лав армії. Принаймні, так пояснювали автори змін в законодавстві.

А така боротьба за довідки, доказування права на відстрочку нахтовхує на зовсім інше розуміння закону. Де факто, юнаків призивають у 18-ть й якщо нікуди не подав документів, то будь щасливий служити.