«Велике будівництво» на Полтавщині не таке й велике: об'єкти добудовуються за місцеві кошти

 У березні 2020 року ініційовано президентом Володимиром Зеленським програму «Велике будівництво». А чи таке воно велике зясовували журналісти Радіо Свобода.

Більшість об’єктів, які включили до програми вже збудовані та й фінасував їх Фонд регіонального розвитку (ДФРР), а деякі лише місцевий бюджет.

До програми внесли ті обєкти, які можна завершити в цьому році та 10 довгобудів, серед яких будівництво школи в м. Заводське Лохвицького р-ну на 500 учнів.

Чиї ж гроші?

Жодного документу чи розпорядження уряду щодо фінансування програми немає. Як перераховують кошти міністр пояснює, що більшість обєктів будуються за рахунок коштів фонду:

"Ми фінансуємо цю програму з держбюджету. Велику роль відіграє державний фонд регіонального розвитку. Ми також використовуємо місцеві бюджети і є декілька джерел фінансування цієї програми. Вона дуже комплексна, але от ДФРР тут грає визначну роль саме з місцевими бюджетами".

"2 березня 2020 року стартував “Національний проєкт “Велике будівництво”, згідно якого в планах Уряду протягом 2020 року збудувати понад 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів, 200 нових приймальних відділень лікарень та 4 000 км доріг. Робота розпочалась на понад 300 об’єктах.

Обласні державні адміністрації також мають погодити з “Укравтодором” перелік доріг, які планують побудувати в межах дорожнього фонду. У пріоритеті – дороги до опорних шкіл та лікарень. Проєкт втілюватиметься на бюджетні кошти, кошти Державного фонду регіонального розвитку, кошти з місцевих бюджетів", - йдеться на сайті.

Ознайомитися із Картою можна за посиланням.

Кардіоцентр-довгобуд

Журналісти відвідали обласний кардіоцентр в Полтаві, який включено до програми "Велике будівництво".

Костянтин Вакуленко, головний лікар центру каже, що будувати почали з 2016 року, а проектували з 2013 року.

Фінансувало будівництво ДФРР - 200 млн гривень, така ж сума в 200 млн гривень була виділена з місцевого бюджету. В 2020 році будівництво теж фінансують з місцевого бюджету.

Олександр Ткач, радник губернатора каже, що очільник області з депутатами та мерами міст збирали кошти по всій області. Адже усі розуміють, що в центрі рятуватимуть хворих з усієї області.

В Полтаві всі палати на два місця, немає загальних чи VIP, у кожній є санвузол з душем. Функціональні ліжка закуплені за кошти Світового банку.

Непотрібна амбулаторія

Заїхали журналісти й до Великої Кручі, де будується сільська амбулаторія з 2018 року. Декілька разів будівництво заморожували, а з весни 2020 почали внутрішні роботи.

Місцеві селяни кажуть, що в них є стара, радянська, де треба лише ремонт. Тому краще б 300 тисяч гривень з бюджету сільради витратили на стару будівлю. ремонт там робили два роки тому, вікна поміняли, двері, поставили компютери та рентген, капітальний ремонт зробили в 3 кабінетах.

"Нового лікаря б направили, бо мені давно пора на пенсію", - каже сільський лікар Валерій Ірінін.

Що в Кременчуці?

До програми включили ЛІЛ, тобто ремонт приймального відділення, на який виділять мільйон гривень з бюджету. А за кошти від МОЗ до кардіологічного відділення придбають обладнання для карділогічного.

Включили до програми й комунальний стадіон по вул. Гагаріна, 26-а, де ніхто досі не брався й за холодну воду. А його ремонт обіцяють кременчужанам з 2016 року.

Це також частина дороги Соснівка - Кременчук - Горішні Плавні, що увійшла до проекту. На яку вже виділяли мільйони минулого року. А новий асфальт на ній "поплив" через спеку.

У районі - дитсадок в Піщаному та амбулаторія в Кривушах.

А от "Наші гроші" пишуть, що в рамках програми «Велике будівництво» мали будувати й 4000 км доріг на які передбачено 85 млрд гривень.

ВР дозволила брати кошти на проект кошти з Covid-фонду ще 35 млрд грн.