Якість українських підручників можна буде обговорювати онлайн в кабінеті на сайті Українського інституту розвитку освіти.
Зауваження обіцяють враховувати та робити постаналіз. Про це говорить завідувачка відділу навчальної літератури інституту Тетяна Харламова під час онлайн-толоки.
Усі охочі зможуть переглянути макети підручників, що пройшли конкурс та замовлені для закупівлі.
Перед конкурсом перевірятимуть зміст підручників відібрані фахівці. Вони пройдуть тренінг щодо методик оцінювання якості навчальної літератури.
Електронні версії підручників можна знайти тут.
Через автоматизовану систему, відбиратимуть підручники для 5-6 класів. А от для чотирикласників підручники будуть обирати за новою моделлю, що буде поки функціонувати в пілотному режимі.
Чому вирішили модернізувати процедуру відбору підручників?
Бо багато від батьків нарікань на зміст, складність тексту та непрактичність підручників для НУШ та старших класів.
До прикладу Вера Коткова у групі БАТЬКИ SOS пише:
"Дуже часто я чую: НУШ - слабка програма, за НУШем наші діти нічого не знають, вони в школі нічого не роблять. І тоді постає запитання: А чому?
Відкривши програму НУШ за Савченко, і порівнявши її з іншими (в тому числі комерційними), я не знайшла суттєвих відмінностей у порівнюваних програмах між вимогами до засвоєних компетенцій та отриманих знань. Тоді в чому різниця?
І тут я звернула увагу на наші підручники. Математика. Бевз. Лежить дома на полиці. Не користуємося. Завдання простенькі, їх мало, для відпрацювання на уроці елементарно не вистачає матеріалу. Потрібні додаткові матеріали: або додатковий друкований зошит, або роздруківки на листках, або інший варіант, теж додатковий і платний.
Англійська мова. Мітчелл. Навіть не отримували з бібліотеки. Зовсім просто. Вимагає купівлі решти складових УМК (за батьківські кошти). Сам по собі без додаткових матеріалів не достатній.
Українська мова. Пономаренко. Елементарна, для дітей замало практичних завдань на відпрацювання правил. Потребує додаткових матеріалів. Знову роздруківки?
Читання. Савченко. Для нашого 2 класу містить малі за обсягом тексти, які не дають можливості відпрацьовувати потрібні навички у достатньому обсязі. Одночасно містить тексти, які психологічно та ментально діти другого класу осягнути не взмозі.
Який ми маємо результат?
Англійську батьки були змушені купити за власний рахунок.
Для математики батьки були змушені купити зошит Ростку.
З української знову стоїть питання купівлі іншого підручника.
З читанням взагалі крута історія. В школі є пречудова Хрестоматія за НУШ з класними і сучасними текстами для 1-2 класів. Але всі хрестоматії (де обсяг текстів дрсягає кількох сторінок) були втдані в перші класи. А другому не потрібно. Тож батьки, замість того, щоб вимагати від школи забезпечення підручниками, знову збираються купувати ті самі Хрестоматії за власний рахунок)
І це при тому, що всі, від вчителя до директора та методистів РУО і міністерства, чудово знають і розуміють якість підручників. Але все одно замовляють саме такі.
Питання: навіщо? Навіщо батьків змушують платити двічі? Чому саботують НУШ? Чому чиновники від освіти роблять все, аби дискредитувати програму НУШ?
Відповідь очевидна. Не всі підуть розбиратися у причинах того, чому його дитина нічого не знає. І не кожен вчитель володіє достатнім рівнем ентузиазму, щоб прикрити пробіли в підручниках власною творчістю. Але багато хто буде із задоволенням розповідати, що програма тупа, легка, не якісна, і, як висновок, потрібно брати комерційну.
Наближається час, коли школи (вчителі і завучі), будуть обирати підручники на наступний рік. Підручники закуповуються один раз на 5 років, тож питання закупівлі якісних підручників для 3-х класів в цьому році - це головний біль не тільки 2-х класів, але й 1-х і тих, хто тільки збирається до школи. Поцікавтеся підручниками. Зупиніть саботаж. Це ж для ваших дітей!"
Викликали дискусії на етично-моральні теми й підручники про основи здоровя, де радять дівчатам не провокувати гвалтівників.
«Основи здоров’я», 8 клас. Автори Іван Бех, Тетяна Воронцова, Володимир Пономаренко, Станіслав Страшко. Наклад — майже 186 тисяч примірників
«Основи здоров’я», 8 клас. Автори Наталія Гущина, Світлана Василенко, Лариса Колотій. Наклад — майже 8 тисяч примірників
«Основи здоров’я», 8 клас. Автори Тетяна Бойченко, Іван Василашко, Олена Гурська. Наклад невідомий
«Основи здоров’я», 8 клас. Автор Ольга Тагліна. Наклад — майже 58 тисяч примірників
Тут радять не ходити вечорами самим у відвертому вбранні. Не фліртувати й не робити макіяж. Рядять правила етикету, які існували для жінок у ХІХ сторіччі.
"Яскравий макіяж і декольте провокують ґвалтівника і створюють враження, що ви не проти інтимних стосунків", - пишуть автори.
Дискримінаційними називають й підручники з предмету «Основи сім’ї» Адріана Буковинського.
"Підручник повний стереотипів, антинаукових та дискримінаційних тверджень. Такі підручники не повинні потрапляти до школярів на парти. У 2019 році до Міносвіти звернулась група батьків із проханням здійснити антидискримінаційну експертизу курсу. На їхню думку, підручник та зошит суперечили закону та Конституції.
Але тут виникла проблема: наразі законодавство не передбачає антидискримінаційної експертизи для навчальних матеріалів, які використовуються за вибором", - йдеться в дописі пані Інни Совкун.
Вона пише, що в міністерстві провели експертизу, але підручник знову схвалили на умовах перевидання.
Сам автор підручника публічно заявляв, що деякі твердження не буде виправляти, зокрема, про аборт. Він вважає його «навмисним вбивством, свідомим і прямим».