Кременчужанка створила жіночу пасіку та бореться за європейський грант

"Це все на моїх жіночих плечах, тому бачите яка в мене система вуликів? У чоловіків трьохсотий корпус, а в мене маленький, половинки, щоб мені було легше", - каже пані Марія.

Захопилася процесом кременчужанка, коли качала мед на пасіці в кума.

"На лоні природи, все так гармонійно, бджоли гудуть - своєрідний релакс. Тому я вирішила завести свою пасіку", - каже вона.

Вчилася рік у Гадяцькому аграрному училищі, де викладає відомий кременчуцький пасічник Сергій Буряк, голова Полтавської обласної громадської організації «Гільдія медоварів». 

Наразі на пасіці жінка збирає пилок, маткове молочко, прополіс. Планує запустити в масове виробництво "вітамінну бомбу" - пилок з медом.

"Кожен день ми збираємо на пасіці пилок й заморожуємо його. Під час сушки пилку втрачається 70 % поживних речовин.

Чоловік їй допомагає тільки у виробництві меду, а сім'ями займається бджолярка. Вона придбала 40 вуликів та землю біля Кременчука. Каже, обирали екологічну місцину.

Поряд поля ТОВ "Арніка Органік" без гербіцидів. Адже компанія не обробляє хімікатами землю. Сама ж бджолярка переконує, що теж не застосовує хімію на пасіці.

Жінка заснувала виробництво крафтового меду "Сила природи" й планує розвивати бізнес. Каже, що потрапила до числа фіналісток в освітньо-грантовій програмі для жінок-фермерок, які проживають у сільській місцевості, під назвою «TalentA». Пані Марія каже, що буде писати на грант власний проект по створенню сучасної лінії з фасування меду.

Довідково

Програма заснована за ініціативи та фінансування міжнародної науково-дослідницької компанії Corteva Agriscience та при підтримці Фонду ООН у галузі народонаселення, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Центру «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» та Громадської організації «Всеукраїнська Рада Жінок-Фермерів».

Вона передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів. По завершенні навчання учасниці програми змагатимуться за цільові гранти у 5,4 та 3 тисячі доларів.

Україна стала другою країною, де реалізується програма TalentA. У 2019 році компанія Corteva Agriscience разом із Федерацією асоціацій сільських жінок Іспанії (FADEMUR) започаткували в Іспанії цю освітньо-інноваційну програму для жінок-новаторів, зайнятих у сільському господарстві.

В Іспанії проєкт-переможець отримав фінансову підтримку Corteva Agriscience, а авторки двох проєктів-фіналістів пройшли навчання за програмою, підготовленою FADEMUR у співпраці з Corteva.

Дебют програми став дуже успішним, тому було ухвалено рішення розпочати програму в Україні, надавши доступ до навчання та грантових фондів більшій кількості учасниць.