«Ви з села, платіть гроші, декларація нічого не значить…». Саме так у Кременчуці в державних поліклініках, державних жіночих консультаціях та у Пологових будинках відповідають всім, хто прописаний у сільській місцевості, але мають декларацію з сімейним лікарем у Кременчуці. І при цьому, за цих пацієнтів держава перераховує кошти саме в Кременчук, а не в якусь сільську місцевість. Тобто, туди, де укладена декларація.
Про те, що з 1 квітня, 2020 року, стартував другий етап медичної реформи, а гроші «ходять за пацієнтом», медики Кременчука, нажаль, або не знають, або прикидаються, що не знають.
Насамперед, до видання 05366 звернувся чоловік, який має приватний будинок у селі й там прописаний. Але, заключив угоду з сімейним лікарем у Кременчуці, де він працює, і де йому зручно звертатися до лікаря. Тому, гроші за цього пацієнта держава (НСУЗ) перераховує не в село, а в місто, де цю людину обслуговують.
Сталося так, що у чоловіка заболіло плече, хоча, він не падав і травм не отримував. Пішов до сімейного лікаря у поліклініку в центрі міста і був «відфутболений». Надати направлення до травматолога в поліклініці сімейний лікар не захотів.
«Ви з села, наш травматолог у поліклініці Вас не прийме, та й до нього черга цілий місяць. Ось ідіть у приватну клініку «А…» до лікаря «Б…», там Вам допоможуть. І УЗІ зроблять і вилікують», - повідомила чоловіку сімейний лікар на прізвище З.
Пенсіонер просто взяв, вийшов і пішов. На цьому його лікування закінчилося. Він не знав, що саме відповісти в той момент лікарю і пошкодував, що уклав декларацію з нею.
Другий випадок стався з вагітною жінкою у Кременчуці (навіть не одною). Вона також прописана у будинку в селі, але проживає у квартирі чоловіка в місті та має декларацію з сімейним лікарем Кременчука. Її сімейний лікар без проблем проконсультував щодо обліку вагітних.
«Вам направлення до гінеколога не потрібне. Саме до гінеколога, можна без направлення. Звертайтеся до державної жіночої консультації з декларацією. Прописка ролі, згідно реформи, не грає. Берете декларацію і вам ведення вагітності (аналізи та обстеження) будуть безкоштовні», - розповіла жінці сімейний лікар на прізвище А.
Що ж, майбутня мати так і зробила. Утім, в жіночій консультації на неї чекав «сюрприз». Тамтешні медики твердять одне: «У вас прописка не в місті, будете за все платити». Жінка трішки з ними повоювала. І відповідь стала трохи іншою: «За щось будете платити, за щось ні, головне, завжди нагадуйте, що у Вас декларація з сімейним лікарем у Кременчуці».
Сама ж заявниця розповіла, що довести щось медикам дуже важко. Вони просто не чують, або не хочуть чути. Бо, скоріше за все, бачать перед собою купюру з Лесею Українкою (200 гривень).
«Ти сидиш в черзі, потім тебе довго ставлять на облік, переживаєш, і вагітною, маєш ще й боротися з усім цим свавіллям. При цьому, боїшся, аби лікар не завдав шкоди дитині під час огляду. Нууу, за таку боротьбу», - пояснила виданню жінка.
Залишилося й у Кременчуці таке, що беруть гроші за здачу аналізів. Але, ні чеку, ні виписки не надають. Просто, гроші з рук в руки, які ніде не фіксуються. Людина не проти й заплатити, але офіційно, через касу державного банку на рахунок лікарні, а не комусь на «лапу».
І так, що робити в такій ситуації? Видання 05366 запитало в прес-службі Міністерства охорони Здоров’я України (МОЗ) та Національній службі здоров’я України (НСЗУ).
У МОЗ нам пояснили, що куди ходить пацієнт, туди «ходять» й гроші. Насамперед, якщо людина з Кременчука поїде навчатися в Харків і буде там 5 років, вона на цей час укладає декларацію з сімейним лікарем Харкова. І гроші за її лікування будуть перераховуватися туди, а не в Кременчук, де вона прописана в квартирі батьків. Головне, щоб людина була громадянином України.
«Не мали права брати кошти в жіночій консультації, і в поліклініці повинні були надати направлення до травматолога (не посилати в приватну клініку)», - пояснили в прес-службі МОЗ.
Підтвердили все це і в прес-службі Національної служби здоров’я України.
«Наказ МОЗ №504 чітко пояснює і роз’яснює все щодо декларацій і медичного обслуговування». А на сайті НСЗУ в рубриці «Вимоги ПМГ 2020» чітко прописані конкретні підстави для надання послуги людині», - говорить прес-офіцер НСЗУ Лілія Гудзь.
Так, маючи декларацію з сімейним лікарем у місті, людина, яка прописана хоч на холмі, або в «чорта на кулічках», має право безкоштовно:
- на першу медичну допомогу (ПМД) у того лікаря, з яким було укладено декларацію;
- на отримання направлення лікаря з надання ПМД, з яким укладено декларацію про вибір лікаря;
- на отримання направлення лікуючого лікаря;
- на самозвернення до лікаря-акушера-гінеколога, лікаря-гінеколога дитячого та підліткового віку, лікаря-педіатра, лікаря-психіатра, лікаря-психіатра дитячого, лікаря-психіатра підліткового, лікаря-нарколога, лікаря-стоматолога, лікаря-стоматолога дитячого;
- на самозвернення до лікаря, у якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під медичним наглядом;
- на самозвернення при невідкладному стані.
Насамперед, можна прочитати і роздрукувати два документи, й показувати їх державним лікарям: це наказ МОЗ №504 та документи з НСЗУ.
В разі, якщо в лікарні у Вас взяли гроші за якийсь аналіз і не видали чек, або змусили платити не на державний рахунок лікарні (в бюджет), а комусь в «кишеню» на благодійний фонд, поскаржитися можна:
- в Національну службу здоровся України (НСЗУ) за телефоном: 1677.
- написати в НСЗУ лист і відправити на електронну пошту (info@nszu.gov.ua).
ВАЖЛИВО:
В Україні з’явилося таке поняття, як «пакети медичних послух». З ними можна ознайомитися на сайті НСЗУ. І в кожному конкретному пакеті прописано, кому і в якому випадку мають безкоштовно надаватися ті чи інші аналізи, або обстеження.
Наостанок, хочеться додати: «Все читайте». Не будьте дурнями і не дозволяйте себе дурити. З одного боку, люди самі привчили медиків до хабарів, бо все «давали» і «давали». З іншого, якщо ми хочемо жити добре, в 100 разів краще, ніж в якійсь там Європі чи США, потрібно за це боротися, починаючи зі свого міста, або села. Викорінити корупцію можна лише в тому випадку, якщо самі люди перестануть «давати» хабарі.