Директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов на нараді поінформував про хід проведення комплексу весняно-польових робіт на Полтавщині.
За його словами, потреба в насінні ярих культур забезпечена на 100%, засобах захисту рослин – на 101%, достатня пропозиція мінеральних добрив – 98%.
У регіоні пально-мастильними матеріалами господарства забезпечені у достатній кількості.
Оновленню машино-тракторного парку сільгосппідприємств сприяє державна програма за напрямком часткової компенсації вартості сільгосптехніки вітчизняного виробництва.
Цієї весни працює техніка, закуплена торік. За 11 місяців минулого року державною програмою скористалися 256 сільгосппідприємств області, придбали 542 одиниці техніки на загальну суму понад 125 мільйонів гривень й отримали компенсацію більше 36 мільйонів гривень.
Полтавщина входить у трійку областей-учасниць. До слова, 60% учасників цієї програми – фермери, – зазначив Сергій Фролов. – За грудень 2020-го та січень-березень 2021-го 138 підприємств придбали 214 одиниць техніки на 75 мільйонів гривень, отримали компенсацію близько 16мільйонів гривень. Торік за підтримки обласного бюджету аграрії придбали 18 одиниць техніки, одержали компенсацію 2,5 мільйона гривень».
Аграрії області посіяли ярих культур на площі 1 мільйон гектарів.
Цьогоріч призупинена тенденція зменшення площ озимих культур. Під урожай посіяно озимі культури на площі 271 тисяча гектарів, що на 23 тисячі гектарів більше, ніж торік. Нині стан озимих задовільний. Для весняного засіву підлягає 1,4 мільйона гектарів, зокрема ярих зернових і зернобобових – 753 тисячі гектарів.
У цьому році посівна затрималася, порівняно з минулим роком, на 2 тижні через прохолодну погоду. Завдяки зимовим опадам маємо по області необхідні запаси вологи для проведення весняно-польових робіт, – сказав Сергій Фролов.
– У структурі посівних площ перевага надається ринково орієнтованим культурам – кукурудзі на зерно, сої, соняшнику. Відповідно перша займатиме 648 тисяч гектарів, друга – 120 тисяч гектарів, третій – 384 тисячі гектарів. Крім того, буде посіяно 77 тисяч гектарів ячменю, 25 тисяч гектарів цукрових буряків і 84 тисячі гектарів картоплі. Зерновий клин становитиме 1 мільйон гектарів або 59% у структурі посівних площ. Це на рівні минулого року. Площа посіву круп’яних – близько 8 тисяч гектарів, що на рівні минулого року».
Аграрії області посіяли ярих культур на площі 1 мільйон гектарів. Зокрема завершено посів ранніх ярих зернових, цукрових буряків і соняшнику. Продовжується посів кукурудзи: 70% від прогнозу – майже 460 тисяч гектарів. Площі посіву кукурудзи на Полтавщині найбільші серед областей України. Посіяно 27 тисяч гектарів сої або 23%. Це пов’язано з технологією: сою починають висівати після першої декади травня. Посів ярих сільськогосподарських культур аграрії завершать вчасно.
Маємо порушення правил застосування пестицидів, що призводить до загибелі бджолосімей: в Лубенській територіальній громаді загинули 170 бджолосімей, та Великобудищанській ТГ – 35.
Було організовано створення у громадах комісій для оперативного розгляду фактів загибелі бджіл, – додав Сергій Фролов.
Сільгоспвиробник, який планує обробляти посіви, обов’язково повинен попередити громаду, що буде оброблена відповідна ділянка у чітко визначений час. Відповідно до правил застосування пестицидів необхідно мінімум за три дні повідомити і про ділянку, і про препарат, при тому в межах 10 кілометрів. Уже розроблений і розглядається аграрним комітетом ВРУ законопроєкт, який передбачає збільшення штрафних санкцій за відповідні порушення.
Перед початком весняно-польових робіт працівники Департаменту на базі Полтавського державного аграрного університету провели навчання для агрономічних служб, а також для профільних фахівців у районах і громадах.