Блискавка – електричний розряд в атмосфері з температурою каналу 25–30 тис.°С. Розряди блискавки можуть стати небезпечними для життя, якщо своєчасно не вжити заходів перестороги.
Управління питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області нагадує як діяти під час грози в різних ситуаціях.
Тому під час грози краще НЕ ВИХОДИТИ без потреби з приміщення та дотримуватись таких правил:
- вимкнути з мережі всі електроприлади, краще – відключити електроживлення в усьому будинку або квартирі;
- зачинити кватирки, вікна, димарі, балконні двері та запнути штори та опустити жалюзі;
- перевірити, чи немає в приміщенні протягів – вони можуть затягнути кульову блискавку;
- відійти від вікон на безпечну відстань;
- відмовитися від розтоплення печі або каміна. Дим, що виходить із димоходу, має високу електропровідність, а це підвищує ймовірність удару блискавки в дах;
- триматися подалі від антен, дротів, вхідних дверей, стін, біля яких ростуть високі дерева, та інших об’єктів, пов’язаних із зовнішнім середовищем.
- вимкнути всі електроприлади.
Якщо стихія захопила за кермом автомобіля чи іншого транспорту:
- зупинити автівку чи інший транспортний засіб якомога далі від дерев та ліній електропередач;
- заглушити двигун, закрити усі вікна, вимкнути магнітолу і прибрати антену;
- якщо Ви рухаєтесь на відкритій місцевості на велосипеді чи мопеді, терміново зупинити і відійти на тридцять метрів від транспорту.
Під час грози біля водойми необхідно:
якщо Ви купаєтесь - терміново вийти з водойми й відійти від води якнайдалі; якщо Ви катаєтесь на човні або катамарані - максимально швидко гребти до найближчого берега, намагаючись пригнутися якнайнижче до дна плавзасобу.
Під час грози на відкритому просторі категорично заборонено ховатись поблизу одиноких дерев, металевих конструкцій, великих металевих об’єктів, сітчастих огорож і вологих стін. Потрібно сховатися в найближчій споруді. Якщо ж поруч немає споруд, потрібно:
виключити всі електроприлади, що маєте із собою: планшет, мобільний телефон, плеєр, GPS-навігатор тощо; перевірити, чи немає поблизу чагарників, дерев і ліній електропередач; відшукати заглиблення – ямку або яр. Земля має бути сухою і бажано піщаною; зняти з себе всі прикраси і покласти не менше п’яти метрів від себе; присісти навприсядки, опустить голову поміж колін і обхопить ноги руками; намагатися не ворушитися. Будь-який рух, як і сильне потовиділення, лише притягує блискавку; ПАМ’ЯТАЙТЕ: лягати на землю небезпечно.
Якщо гроза почалася, коли Ви були у лісі необхідно:
- намагатися вибратися з лісу або відшукати відкриту ділянку;
- вимкнути всю електроніку;
- зняти прикраси;
- не ховайтеся біля високих дерев, особливо якщо це дуб, сосна, ялина, тополя. Краще клен, береза або ліщина. Дерев, раніше постраждалих від ударів стихії, потрібно уникати. Земля в цьому районі має високу електропровідність, через що Ви можете потрапити у зону небезпеки;
- присісти навприсядки, опусти голову поміж колін і обхопи ноги руками.
Перша допомога при ураженні блискавкою:
1. Переконайтесь у відсутності небезпеки.
2. Огляньте постраждалого, визначте наявність свідомості, дихання.3. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.
4. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації (штучне дихання і масаж серця, не зупиняючись більш ніж на хвилину).
5 Якщо постраждалий знепритомнів, але дихання збережене, надайте постраждалому стабільне положення.
6. Накладіть на місця опіку чисті, стерильні вологі пов’язки.
7. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
8. Якщо стан постраждалого погіршиться до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги.