Мета – не допустити нових трагедій.
У Державній службі України з надзвичайних ситуацій кажуть, що після трагедії в ТРЦ «Амстор», вони розробили свої рекомендації для об'єктів масового скупчення людей, зокрема з приводу припинення роботи дитячих майданчиків та розважальних комплексів на території ТРЦ. Зроблено це для того, щоб не допустити трагедій. Люди повиннідотримуватисьнових правил в умовахвійни.
"На жаль, наші люди вжерозслабилися і перестали реагувати на сигналиповітряноїтривоги. Ми надалисвоїрекомендації до військовихадміністраційщодороботиоб'єктівмасовогоскупчення людей", – розповідають представники ДСНС.
Будь-якийкерівникоб'єкта – ТРЦ, ТЦ, ресторану чибізнес-центру – несевідповідальність за життя та здоров'я людей, які там перебувають і працюють. Керівникоб'єкта повинен гарантуватибезпекугромадянам та під час повітряноїтривогиорганізуватиінформування людей.
"Відвідувачіповинні знати, кудибігти в укриття, а керівництвооб'єктівмаєпередбачитимісце, де люди можутьсховатисявіднебезпеки. Цеможе бути укриття в підвальномуприміщеннічиприміщенніподвійногопризначення, наприклад підземний паркінг. Якщо на території ТРЦ немаєсховищачипідвальногоприміщення, то керівникзобов'язанийналагодити контакт ізнайближчимисусіднімиоб'єктами, де люди можутьсховатисявіднебезпеки", – кажуть рятувальники.
Все має бути продумано
Життя за умов війнипотребуєновихрішень. Керівники таких об'єктів, як ТРЦ, ресторани та ТЦ, повинніпередбачити алгоритм дій у новихумовах.
Наприклад, виприйшли до ресторану та замовилиобід. Вам принесли страви й тут пролунав сигнал тривоги. Щоробити в таких ситуаціях – йти, не розплатившись? Або братитарілкиіз собою в укриття?
"Все залежитьвідкерівникаоб'єкта, якщовін не хочевтрачатисвоїкошти. Вінмаєнапрацюватимеханізмдій у таких ситуаціях. Як варіант, розрахуноквідвідувачівщепід час оформленнязамовлення, а такожзапропонуватиодноразовий посуд, щобвіддатиїжуклієнту, якщораптомпролунає сигнал повітряноїтривоги", – зазначили у ДСНС.
Нові рекомендації
Керівникиоб'єктівмасовогоскупчення людей мають провести навчання з персоналом щодо евакуаціївідвідувачів. Такожїмдорученоорганізуватисповіщення про сигнал повітряноїтривоги на територіїоб'єкта, якщойогонемає.
Рятувальникирекомендуютькерівникамоб'єктівінформуватигромадян про шляхи евакуації, щоб не допускатипаніки. Люди мають бути поінформованими та чітко знати, кудибігти до виходу, а також де самешукатиукриттянасамомуоб'єктічибілянього.
"Ми радимо нашим громадянам перед походом до магазину читорговельного центру попередньоознайомитися, де розташованінайближчіоб'єктиукриття. Карту укриттівможнаподивитися на сайтіміської ради та у додатку «Укриття Кременчук». Про свою безпекумістянимаютьдуматинасамперед", – зазначилирятувальники.
Що ще рекомендують?
У ДСНС рекомендувалиобмежитикількістьвідвідувачів на територіїоб'єктівмасовогоскупчення людей до тієї, яка можепоміститисяуйогоукритті.
"Якщоукриттярозраховане на 500 осіб, то в магазиніабо ТРЦ не може бути одночаснопонад 500 осіб. Покицетількирекомендація, остаточного рішеннянемає", – кажуть рятувальники.
Відомо, щодеякі магазини та закладипродовжуютьсвою роботу, коли звучить сигнал повітряноїтривоги. Як запевняють у ДСНСв окремомудорученні контроль за роботою таких об'єктівпокладено на співробітниківполіції.
Що кажуть у поліції?
У поліції кажуть, що їхні співробітники не чергують біля кожного ТЦ. Такіоб'єктимаютьвласнуохорону. Співробітникиохоронних служб повиннідопомагати людям безпечнозалишитиприміщення в разі сигналу тривоги.
"На кожному об'єкті, де є масовескупчення людей, є своя охорона, яка опікуєтьсяпитаннямиевакуаціївідвідувачівуразі сигналу тривоги. Правоохоронцівиїжджають на місце, якщонадходятьповідомленнявідгромадян, що у ТРЦ чимагазиніігноруютьсигналиповітряноїтривоги та продовжуютьпрацювати. Поліцейськіможутьвиїжджати на місце та проводитиперевірку – оскількицезагрозабезпецігромадян", – зазначаютьв поліції.
Хтовідповідає?
Нагадаємо, відповідальність за безпекувідвідувачів ТРЦ та магазинівпокладенонакерівникацьогооб'єкта.
"Якщо люди постраждали, то в будь-якомувипадку буде відкритокримінальнепровадження. Правоохоронціз'ясовуватимуть, чи є провинакерівникаоб'єктачи нема. І остаточнерішеннявизначатиме суд, зокрема й щодопитаньвиплатикомпенсацій", – заявили у ДСНС.
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного
захисту населення Кременчуцької міської ради
Кременчуцького району Полтавської області