Серцевий напад чи панічна атака: стани різні, а симптоми схожі. Як визначити, що саме трапилось та що робити. Про це написала в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
Панічна атака
Першою ознакою є відчуття раптової та інтенсивної тривоги і страху, дихання ускладнюється, швидко б’ється серце, розширюються зіниці, шлунок перестає працювати, кінцівки можуть німіти, в голові паморочитися. Втім, вони становлять смертельної небезпеки.
Серцевий напад (напад стенокардії)
Зазвичай такий трапляється звуження серцевих судин та недоотримання серцем достатньої кількості кисню. Наприклад, під час фізичного навантаження.
Отже, по-перше, слід звертати увагу на те, що передувало симптомам. Тож після стресу може бути панічна атака, а після фізичної активності - серцевий напад.
Ще одним важливим для діагностування фактором є саме характер болю.
- при панічній атаці біль у грудях локалізується у центрі грудини та характеризується як гострий чи "колючий";
- при серцевому нападі - відчуття стискання зсередини та важкості за грудиною. Біль може "віддавати" в руку, під лопатку, нижню щелепу або шию зліва, проте такі симптоми виникають не у всіх.
А от ускладнення дихання, різка слабкість, пришвидшене серцебиття, запаморочення, нудота і блювання - це симптоми характерні для обох станів.
Тривалість симптомів теж різна, якщо при панічній атаці це від 5 до 30 хвилин, то при серцевому нападі - 2-3 хвилини, у разі коли фізичне навантаження зникло або прийому нітрогліцерину.
Що робити коли відчуваєте подібні симптоми
- панічна атака: намагайтеся заспокоїтися. У пригоді стануть дихальні вправи. Якщо ж через півгодини не стало краще, то слід викликати швидку.
- серцевий напад: заспокойтеся та припиніть фізичне навантаження. Зателефонуйте лікарю. Якщо вам не стало краще протягом 15-20 хвилин — негайно викликайте екстрену медичну допомогу, оскільки серцевий напад може перерости в інфаркт міокарда.
Також викликайте швидку якщо: біль постійний та стає інтенсивнішим, біль хвилеподібно повторюється у стані спокою, виникає різка слабкість, відчуття страху, частішає пульс чи різко коливається артеріальний тиск.
Зверніть увагу на те, що у жінок симптоми інфаркту інші - біль у руках, шиї, плечах, щелепі чи животі, також біль між лопатками, а дихання часте і поверхневе.