Маєте слабкість, втомлюваність, задишку, блідий колір обличчя, холодні руки та ступні і біль в грудях — варто перевірити гемоглобін і перевірити наявність анемії, каже в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
Анемія — це браку повноцінних еритроцитів чи низький рівень гемоглобіну.
Причини:
▪ Крововтрата, гемоліз, мутація, неправильне харчування у дітей, менструації у жінок дітородного віку, кровотечі шлунково-кишкового тракту, тощо
Щоб вилікувати залізодефіцитну анемію, її треба діагностувати.
Аналіз крові покаже рівень гемоглобіну. У дітей від 12 років та дорослих невагітних жінок має бути 120 г/л та більше, у вагітних — 110, у чоловіків — 130 і вище.
У дітей до 5 років гемоглобіну в крові має бути не менше 110 г/л, від 5 до 11 років — 115.
Анемію поділяють на: слабку, помірну та тяжку.
В людей, що живуть високо над рівнем моря та в курців завищений рівень гемоглобіну. Їм хронічно бракує кисню, і організм намагається це компенсувати підвищенням кількості еритроцитів.
Аналіз рівня заліза показує кількість: феритину, сироваткового заліза і об’єму гемоглобіну в еритроциті.
Лікування анемії
▪ Для лікування браку заліза в дорослих призначають прийом добавок заліза.
▪ Дорослим призначають до 120 мг заліза на день. Дітям прописують близкьо 30 мг заліза на день, але не більше 60 мг. Рівень гемоглобіну має зростати щомісяця на 1г/л. Відсутність покращення свідчить про те, що причина не в нестачі заліза, або існує проблема з його засвоєнням. Зазвичай, препарати заліза слід пити упродовж трьох місяців, і знову здати аналізи.
▪ Пити добавки слід за призначенням лікаря, адже препарати заліза взаємодіють з низкою ліків, зокрема, антибіотиками.
Людям з проблемами у шлунку можуть призначити внутрішньовенно препарати заліза.
▪ Вважається, що доза препаратів заліза 17 мг/добу вважається безпечною, і не потребує призначення лікаря.Але без лікаря не варто вживати ці препарати.
Прийом заліза при анемії доповнюють добавками вітаміну чи провітаміну А, вітамінів С, В12 та В9.
▪ Спрун радить: харчуйтесь збалансовано. У щоденний раціон мають входити продукти із вмістом заліза. Менше чаю, кави, молока. Не діагностуйте та не лікуйте анемію самостійно. Харчові добавки, полівітаміни та мінерали не допоможуть ліквідувати проблему залізодефіцитної анемії.