З приходом літа на людей чатують різні небезпеки не лише комахи та дикі тварини, а й кишкові розлади, як от ботулізм. Чого не слід вживати аби не потрапити до лікарні та вчасно розпізнати симптоми.
Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлена споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.
"Підхопити" ботулізм можна споживаючи в'ялену чи копчену рибу та будь-які вироби з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Таке трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Крім того, небезпечними є усі консерви, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.
"Перші симптоми захворювання начастіше виникають через 12-24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно підзіше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період" - застерігають у МОЗ.
Симптоми ботулізму:
- порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
- надмірна спрага,
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
- запаморочення,
- ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім - стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп),
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Основним симптомом є "сітка чи туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів).
Також хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів.
Через деякий час розвавається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Тому, слід негайно звернутися до лікаря, якщо маєте підозру на ботулізм. Госпіталізація у таку разі - обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.
Отже, уникайте споживання, особливо влітку:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби,
- м'ясних та грибних консерв, ковбаси та шинки,
- консервів домашнього виробництва, якщо сумніваєтесь у якості продуктів. Також ретельно мийте руки, продукти та посуд.