Ціни на ліки продовжують зростати: експерти прогнозують, що до кінця 2018 року середня вартість медпрепаратів стане вища на 5-7% порівняно з 2017-м. Проте ліки — не та категорія товарів, від якої можна відмовитись. Тож як українцям зекономити на лікарських засобах, щоб ця економія не обернулася проти власного здоров’я? Є декілька способів отримати необхідні ліки з мінімальними витратами.
Урядова програма “Доступні ліки”
Навесні 2017 року у Києві почала діяти урядова програма “Доступні ліки”: Міністерство охорони здоров’я створило перелік життєво необхідних препаратів, ціни на які встановлює держава. Київські аптеки мали продавати 198 назв медикаментів за установленою Міністерством ціною, а покупці могли отримати державну компенсацію витрат на ці препарати.
У 2018 році програма “Доступні ліки” оновилась і розширилась: наразі вона охоплює не лише столицю, але всю Україну. Крім того, був затверджений новий перелік лікарських засобів, придбання яких пацієнтам відшкодовує держава. До цього переліку потрапили переважно ліки від бронхіальної астми, серцево-судинних захворювань та діабету другого типу. Департамент охорони здоров’я уклав із аптеками і аптечними мережами угоди щодо співпраці: щоб реалізувати механізми контролю цін та компенсації витрат на практиці, уряд і аптеки мають діяти узгоджено.
Якщо вам потрібні ліки від діабету, астми чи серцево-судинних хвороб, найлегший спосіб зекономити: скористатися урядовою програмою. Зверніть увагу, що ліки у офіційному реєстрі зазначені під міжнародною непатентованою назвою. Тобто у реєстрі немає імпортного препарату “Глюкофаж”, але є “Метформін”. Метформін — назва діючої речовини, цей компонент є у багатьох ліках від діабету другого типу, тому ви можете замінити більш дорогі препарати доступними ліками з урядового реєстру. Але для цього треба переконатись, що препарати дійсно мають однаковий склад і дозу діючої речовини.
Щоб полегшити участь у програмі “Доступні ліки”, уряд створив інтерактивну мапу, на якій позначені аптеки-учасниці. Карту ви знайдете на офіційному сайті Департаменту охорони здоров’я. Обирайте найближчу аптеку, уточнюйте наявність лікарських засобів — і отримуйте державну компенсацію лікування.
Довідкова аптек
Як бути українцям, котрі хворіють чимось відмінним від діабету та серцево-судинних хвороб? Ліки від анемії, ангіни, дісменореї та безлічі інших захворювань не потрапили до державного реєстру, тому витрати на них держава не компенсує. Але це не завадить вам зекономити на лікуванні, не відмовляючись від якісних препаратів.
Найлегший спосіб зменшити цифри у чеку — порівнювати ціни у різних аптеках. Для цього існує електронна довідкова аптек Аптекин. Треба лише зайти на сайт, вписати назву препарату у пошукову строку, і сервіс покаже перелік аптек, де ліки є в наявності. Ви також одразу побачити актуальні ціни, тому зможете обрати ту аптеку, яка пропонує найбільш вигідну вартість препарату.
Якщо у жодній аптеці немає необхідного засобу, ви можете скористатись ще однією функцією довідкової аптек: пошуком аналогів.
Міцного здоров’я!