Схоже, що пандемія набирає обертів. Нас чекає ще якийсь час карантинних обмежень та високого ризику підхопити неприємну хворобу. Ну, ми вже звикли дбати про себе самостійно. Тому дотримуємось соціальної дистанції, носимо маски та готуємо антисептик власноруч.

Кому довіряти?

Реалії життя такі, що наші чиновники дотепер не розробили якихось притомних державних стандартів та методів контролю якості антисептичних розчинів. Виробники можуть на власний розсуд підібрати компоненти, їх пропорцію та концентрацію. Навіть торгівля харчовими продуктами піддається біль жорсткому регулюванню з боку державних органів, ніж продаж дезінфекційних розчинів.

На щастя, Всесвітня Організація Охорони Здоров'я передбачила таку кволу реакцію з боку можновладців країн, що розвиваються. Тому вона рекомендує готувати антисептик самостійно. На сайті ВООЗ є навіть відповідний рецепт.

Що потрібно

Всі необхідні інгредієнти вам добре знайомі. Їх можна придбати в магазині побутової хімії чи аптеці. Найкращі ж ціни можна знайти в профільних інтернет-магазинах. Нічого складного. Вам знадобиться:

  1. Розчин гліцерину 98%. Зовсім трішки, щоб захистити шкіру рук від пересихання.

  2. Спирт етиловий, 96%. Це може бути й медичний, й Екстра, й спирт Люкс.

  3. Розчин перекису водню 3%.

  4. Вода.

Пам'ятайте, що тут не працює принцип "чим більше, тим краще". Концентрований спирт погано знижує бактерії. Його потрібно розвести десь до 80% для підвищення ефективності.

Як рекомендує готувати ВООЗ

Пропорція змішування компонентів на літр антисептику:

  1. 0,1105 л води.

  2. 0,0145 л гліцерину.

  3. 0,0417 л перекису водню.

  4. 0,8333 л етилового спирту.

Звичайно, краще за один раз готувати не літр, а більшу кількість дезінфектора. Але зберігайте пропорцію. Просто помножте на свою кількість літрів. Приміром, ви вирішили приготувати одразу три літри антисептика. Тоді об'ємну частку компонентів в пропорції помножте на три.

Посуду беріть містку та герметичну. Адже спирт буде швидко випаровуватись при перемішуванні за кімнатної температури. Навіщо витрачати цінний продукт?

Зберігати готовий розчин можна в тому самому посуді. Для особистого використання візьміть флакон, що добре закривається та легко поміщається до вашої кишені чи сумки. Можна з пульверизатором, для більш ефективного розподілення по поверхні.

Як саме використовувати

Антисептик наноситься на руки так само, як і мильний розчин. Коли ви миєте руки під проточною водою. Нанесіть кілька крапель на долоні. Потім розітріть їх таким чином, щоб розчин вкрив усю поверхню кистей.

Повторюйте цю процедуру кожного разу, як ви торкнулись іншої людини. Чи поверхні, з якою могли контактувати інші люди. Не хвилюйтесь: гліцерин захистить вашу шкіру. Ви не будете відчувати жодних неприємних відчуттів.

Варто обробляти антисептиком не тільки руки, але й поверхні. Особливо в тих місцях, де масово збираються люди. Чим частіше та ретельніше ви будете це робити, тим більшими будуть ваші шанси вберегти себе від хвороби. Буде не зайвим обробляти антисептиком й поверхні харчових продуктів чи їх обгорток.

Будьте здорові та бережіть себе.