Ультразвукова діагностика (УЗД) - одна з найпоширеніших сучасних діагностичних процедур. Ультразвук широко використовується для діагностики захворювань і профілактичних досліджень, як у дорослих, так і у дітей. Всім відомо, що обов'язковим є проведення УЗД під час вагітності.
У чому суть цього методу діагностики?
Тканини і органи людського організму, мають різну будову, одні органи щільні (печінка) інші органи - порожнисті (шлунок). Ультразвукова хвиля по-різному відбивається від різних органів. Датчик УЗ-апарату може випромінювати хвилі і поглинати їх. Спеціальна приймаюча частина датчика фіксує відбиті хвилі і переводить отримані дані в графічне зображення, яке відображається на моніторі у вигляді чорно-сіро-білої картинки. Для дослідження руху крові по судинах використовують додаткову функцію - доппер, тоді на зображенні можуть з'явитися червоно-сині фарбування. Дослідження проводить лікар, фахівець з ультразвукової діагностики. У процесі дослідження лікар рухає, переміщує нахиляє датчик, просить пацієнта змінити положення тіла, тим самим збільшує кількість зрізів і зображень, які він аналізує.
Що може виявити ультразвук?
- форму, контури, розміри і внутрішню структуру органів.
- наявність або відсутність патологічних або додаткових утворень (кіст, каменів, вузлів, пухлин і ін.),
- зміни, характерні для хронічних захворювань і травматичних ушкоджень.
- скоротливу роботу органу - скорочення стінок, зміна розмірів в процесі роботи.
Чи може поставлений за допомогою УЗД діагноз виявитися помилкою?
Висновок лікаря УЗД (ультразвукової діагностики) не є діагнозом. Лікар УЗД виявляє зміни структури, положення і наявність утворень. Діагноз, на підставі висновку лікаря УЗД, встановлює лікуючий лікар. Тому завжди після УЗД, потрібна консультація лікаря - фахівця за профілем дослідження.
Від чого залежить якість УЗД?
Якість візуалізації (картинки) залежить від багатьох чинників:
- від якості підготовки (важливо правильно і якісно готуватися до деяких видів УЗД).
- наявності зайвої ваги.
- кваліфікації лікаря, який робить УЗД.
- від апарату.
Важливо пам'ятати що якщо ви плануєте повторне УЗД (контрольне УЗД), обов'язково принесіть з собою направлення лікаря та попередні дослідження. Тільки в цьому випадку лікар зможе відповісти на всі питання, що цікавлять вас і вашого лікуючого лікаря.