Понад два десятиліття тому виробниками керамограніту було освоєно випуск плитки великого формату. Вироби мали розмір 30 х 90 см, або 60 х 60 см. Вироби надавали поверхням особливо оригінальний та ефектний вигляд, але монтаж супроводжувався виникненням значних труднощів. Стандартна кривина не дозволяла забезпечувати в процесі укладки плитки мінімальні зазори. Щоб усунути цей недолік були створені та запущені в роботу ректифікаційні лінії, на яких здійснювалася механічна обробка сторін виробів. Так з’явилася плитка ректифікат. Обрізну плитку спочатку почали випускати іспанські та італійські виробники, потім ця технологія поширилася по всіх країнах світу. Вартість ректифікованої плитки вище середнього рівня. Але отримання керамічного покриття, що виглядає як суцільна поверхня, дуже приваблює споживачів.
Відмінності від традиційної керамічної плитки
У звичайної глиняної плитки край округлий (фацет), тому при укладанні доводиться залишати невеликий зазор, ширина якого залежить від габаритів виробів. Зазори заповнюються затіркою (фугою). Ширина санітарного шва складає 2,5 – 3 мм. Ректифікація передбачає механічне зрізання краю плитки під прямим кутом. Ректифікат має абсолютно рівні краї. Це забезпечує можливість укладання плитки з мінімальним зазором. Тому ректифіковану плитку називають безшовною. Але у нових приміщеннях виробники не радять робити абсолютно безшовне покриття, бо будова буде давати усадку.
Переваги та недоліки плитки без швів
Укладання звичайної плитки являється трудомістким процесом, на виконання якого доводиться витрачати багато часу. Проте придбання дорожчої ректифікованої плитки цілком доцільне. Серед переваг, що забезпечує її використання:
- мінімізація розмірів швів;
- створення невибагливої у догляді поверхні;
- привабливий дизайн.
Монолітне полотно має стильний вигляд, а невеликі зазори не створюють умов для накопичення бруду та мікрочастинок пилу. Це забезпечує дотримання високого рівня гігієнічності оздоблених поверхонь.
Ректифікована плитка підійде не для всіх типів поверхонь. Вона має певні недоліки, які полягають у:
- технологічній складності монтажних робіт;
- необхідності виконання складної підготовки основи, вона повинна бути ідеально рівною.
До того ж, для рухливої основи та приміщень, які піддаються дії температурних та вологісних перепадів безшовна плитка не підходить. Для подібних будівель краще використати плитку із зазорами, які компенсують невеликі зміни геометрії при русі. Монтаж безшовної плитки краще довірити професіоналам.
Як виготовляють ректифіковану плитку
При виготовленні безшовної плитки застосовується стандартна технологія. Виробники використовують якісну сировину: білу глини, гранітну крихту, особливі мінеральні добавки. Щоб перетворити звичайну плитку у ректифіковану виконується додаткова операція – підрізування країв та їх полірування. Грамотне виконання технології забезпечує формування конструктивних елементів що мають практично однакові технічні та експлуатаційні характеристики.
Стабільний попит існує на вироби великих розмірів, що мають глянцеву поверхню. Але найефектніший вигляд мають рельєфні вироби. Основним їх недоліком являється необхідність підгонки плиток за фактурою. Результатом зусиль буде поверхня, що переконливо імітує натуральний камінь.
Ректифікована плитка дозволяє надавати різним видам поверхонь особливо привабливий ефектний вигляд.