Батьківщиною імбиру вважають Південно-Східну Азію та Західну Індію. Це багаторічна трав’яниста рослина сімейства імбирних. В дикій природі вона не зустрічається. Першими вирощувати імбир почали країни Сходу. Корінь рослини має неправильну геометричну форму, за що отримав назву «рогатого». Він являється цінною пряністю з багатими смаковими якостями та цитрусовим ароматом, тому знайшов широке застосування у кулінарії: у свіжому, молотому та маринованому вигляді. Корінь додають до страв, напоїв та випічки, щоб надати їм особливого смаку. Він органічно поєднується у стравах з оливковою олією та цедрою лимону.

Використовує коренеплід імбир народна й традиційна медицина. Придбати його за привабливою ціною пропонує інтернет-магазин FRUIT TIME.

Поживна цінність імбиру

Через наявність пекучого присмаку, у свіжому вигляді імбир вживають рідко. У склад кореня входить ефірна олія, яка надає йому терпкість, робить його надзвичайно ароматним. Кухарі впевнені, що імбиром не можна зіпсувати жодну страву. Проварений у воді імбир надає їй приємного смаку. Така вода добре втамовує спрагу, та має тонізуючу дію.

Калорійність чудодійного кореня складає 80 ккал на 100 грамів очищеного продукту. Найбільше у складі імбиру вуглеводів (понад 60%). Також він містить білки, жири, цукор, насичені жирні кислоти.

Корисні властивості коренеплоду

У цього дивовижного кореня і властивості просто унікальні. Він може зігріти після перебування на морозі та забезпечити відсвіжну дію у період літньої спеки. Але це не головні переваги цілющої рослини. Імбир має ще цілий перелік корисних властивостей:

  • завдяки антимікробній, протизапальній, відхаркувальній, жарознижувальній, потогінній дії, він застосовується при лікуванні застуд, хвороб горла та дихальних шляхів;
  • знімаючи спазми судин, полегшує стан гіпертоніків;
  • сприяє очищенню стінок центральних та периферійних судин від холестеринових бляшок та нормалізації рівню холестерину;
  • покращує кровообіг;
  • позитивно впливає на стан хворих цукровим діабетом 2 – го типу, знижуючи рівень цукру;
  • має легку проносну дію;
  • допомагає позбавити організм від паразитів;

Крім того, імбир використовують для усунення проблем опорно-рухового апарату (розтягнень, травм, артритів, артрозів і т.д). Він підвищує лібідо та потенцію, послаблює прояви передменструального синдрому.

Ефірна олія, що міститься у корені імбиру ефективна при лікуванні фобій та депресій, сприяє покращенню концентрації уваги та пам’яті, запобігає розвитку атеросклерозу.   

Шкідливі властивості та протипоказання

Негативного впливу на організм від вживання імбиру не виявлено. Продукт являється гіпоалергенним. Але вживати в їжу корінь у великій кількості не рекомендується, бо це може негативно вплинути слизову оболонку шлунку.

Імбир являється досить гострим продуктом. Тому існують певні протипоказання щодо вживання продукту. Його не можна вживати людям, що страждають на виразку шлунку, гастрит, захворювання ШКТ, печінки, серця та судин.

Шкідливе вживання імбиру на пізньому терміні вагітності та годуванні малюка грудьми.

Слід відмовитися від його використання при кровотечах, в період прийому медпрепаратів, що  знижують показники тиску, а також при наявності цукрового діабету. 

У холодильнику корінь імбиру можна зберігати до 10 днів. Сушений продукт можна вживати протягом місяці. А заморожений імбир не втрачає своїх властивостей до 6 місяців. Коренеплід являється якісним та придатним до вживання, якщо після невеликого пошкодження шкірки відчувається характерний аромат.