Що таке настільні ігри? Ще нещодавно широко відомими були тільки шахи (як гра для інтелектуалів), шашки (на 64 і 100 клітинах), доміно та карти. Останні вважалися не зовсім легальними, але їх було багато різновідностей - від підкидного дурня і "21" до преферансу і спортивного покеру.
Сьогодні розробляється безліч ігор самого різноманітного типу. Це економічні, логічні, психологічні, інтелектуальні (головоломки), а також пригодницькі: події та стрілянина. А також дитячі настільні ігри, які поєднують розважальні та освітні функції.
Зараз багато ігор набули статусу, ставши офіційними видами спорту. Слід за шашками та шахами такий статус отримала гра "Го", "Спортивний покер", "Монополія", "Дженга" та ще багато інших.
Найвідоміші гри
Найстарішою настільною грою вважається єгипетський "Сенет", винахід якого приписується до 3 тисячоліття до нашої ери, 5500 років тому. Найстарішій дошці для нард також близько 5000 років. Про правила Сенет відомо небагато:
- кожен гравець мав п'ять фігурок в формі циліндрів та конусів;
- ходи визначалися кидками паличок (аналог сучасних кубиків);
- дошка для гри була розділена на квадрати в три ряди.
- кожне поле відображало певну сакральню дію, що визначало правильний шлях в потойбічний світ (який і був сенсом життя кожного єгиптянина на той час).
- мета гри - пройти весь шлях самому та не дати зробити це супернику.
Сьогодні ж однією з найвідоміших ігор є "Монополія". Вона створена в 1934 році Чарльзом Дарроу. Ось декілька фактів про неї:
- коли компанія відмовилася випускати гру, автор почав робити її вдома та за рік продав майже 5000 примірників;
- один з цих примірників був проданий в 2011 році за 145 тисяч доларів;
- в 1998 була створена гра з золота, інкрустована рубінами та сапфірами. Вона оцінюється в 2 мільйони доларів;
- існує безліч тематичних версій гри, присвячених фільмам і серіалам ("Зоряні війни", "Мисливці за привидами", "Гра престолів" та інші).
Музей настільних ігор
Ігри стають елементом культури. Існують приватні колекції ігор і навіть музеї, присвячені їм. Найвідоміша колекція належала американцеві Кену Фонарову. Власник компанії з розробки ігор зібрав 20 тисяч примірників. Він погодився розлучитися з колекцією в 2008 році за 150 тисяч доларів.
А найстаріший у світі музей настолок знаходиться в Швейцарії. У старовинному замку 13 століття, Тур-де-Пий, зібрані раритети часів античності та новітні розробки ігрової галузі. Представлені не тільки найстаріші європейські розваги, але й досягнення народів Африки, Південної Америки, Індії, країн Азії, а також настільні ігри для двох, лотереї та рухливі змагання.