Більшість автовласників ігнорує перші симптоми поломки вихлопної системи. В результаті ремонт стає неминучим. Причому капітальний і дорожчий, ніж він бог бути на момент зародження несправності. Тому дуже важливо якомога раніше виявити неполадки та своєчасно звернутися до фахівців.
Коли час їхати в СТО?
Не відкладайте візит до фахівців, якщо:
- під час руху під дном автомобіля або під капотом чутно рев. Його утворення - ознака глушника, що прогорів, або його окремих елементів;
- під час руху чути дзвінкий, деренчливий звук, що свідчить про поломку резонатора;
- наявність уривчастого стуку може говорити про обрив опори глушника або її зношування;
- відчутно знизилася потужність двигуна - причиною тому може стати закупорка каталізатора;
- при зниженні потужності або підвищенні споживання палива автомобілем необхідно перевірити кисневий датчик, він може бути несправним.
Для визначення проблеми насамперед проводиться діагностика вихлопної системи автомобіля. Далі майстер рекомендує процедури ремонту. Це може бути ремонт (відновлення) або часткова/повна заміна вихлопної системи. Замінити можна глушник, каталізатор, датчик лямбда-зонда, випускний колектор, резонатор, прокладання вихлопної системи та випускного колектора. При необхідності можуть проводитися зварювальні роботи, видалення каталізатора, фільтра сажі.
Як проводиться ремонт вихлопної системи у СТО
Капітальний ремонт або заміна вихлопної системи або її частини досвідченими майстрами рекомендується не одразу. Такого висновку приходять тільки в тому випадку, коли відновлення неможливе. За інших обставин майстер прагне зберегти рідну деталь. Для цього проводяться зварювальні роботи.
Щоб визначити, чи можна зберегти оригінальну деталь, проводиться діагностика. Якщо частину, що прогоріла, можна залатати, частина, що прогоріла, вирізається, а на її місце встановлюється латка. Для зварювання найчастіше використовується напівавтоматичний зварювальний апарат, який не перегріває метал, не змінює його структуру і залишає після себе невеликий і безперервний шов. Важливо звернути увагу на стан усієї вихлопної системи. Якщо вона покрита корозією або корозія охопила частину з'єднання труби та корпусу глушника, цю частину вирізують і знову приварюють. Після закінчення роботи глушник покривається спеціальною фарбою для захисту від вологи, реагентів та навантажень.
Ремонт глушника потрібний рідко. Як правило, він залежить від віку автомобіля, його якості та частоти експлуатації. Уникнути частих поломок допоможе діагностика, яка повинна проводитися фахівцями у рекомендованій частоті.