Вибір нового ножа, або навіть цілого набору на кухню інколи може здатися чимось складним та незвичним.
Особливо, якщо ви завжди використовували один і той самий ніж для нарізання всього, що треба.
А в сучасних наборах тих ножів легко може бути з десяток!
Та, навіть коли ви купуєте ножі окремо, вибір буває не такий вже й очевидний.
Вот взяти, наприклад, ножі для нарізання хліба.
- Чому вони відрізняються від інших ножів?
- Чи потрібен ніж для нарізання хліба саме на вашій домашній кухні?
- Та як вибрати зручний та якісний ніж для хліба?
Спробуємо відповісти хоча б на ці запитання.
По правді кажучи, хлібний ніж призначений не лише для нарізання хліба. Він взагалі може стати одним із ваших улюблених ножів на кухні.
Чому ніж для хліба принесе користь на кожній кухні?
Ніж для хліба є дуже корисним, оскільки, незважаючи на свою назву, він може виконувати найрізноманітніші завдання. Ключовою його рисою є його зубчастий край.
На відміну від ножа шеф-кухаря, який має пряму ріжучу кромку, ніж для хліба має пилкоподібні зубці вздовж ріжучої кромки. Ці зубці діють як пилка, розрізаючи їжу, коли ви рухаєте ножем вперед-назад, а не натискаєте вниз, як ви робили б із кухарським ножем.
Зубчастий край надає хлібному ножу явних переваг, коли справа стосується нарізання певних видів їжі, особливо хліба. Оскільки розпилювання без тиску дозволяє акуратно розрізати хрустку скоринку, а потім не розчавити м’яку середину.
Насправді, ця особливість дозволяє використовувати зубчастий ніж не тільки для нарізання хліба.
Для чого використовується хлібний ніж?
Очевидно, що ви можете використовувати хлібний ніж, щоби нарізати усі види хліба, від багетів та буханців до бубликів і булок. Він також є ідеальним інструментом для акуратного нарізання та вирівнювання тортів чи великих святкових пирогів.
Але й жорсткі дині та кабачки, легко нарізаються довгим зубчастим ножем для хліба.
Різноманітні фрукти та овочі, соковиті, як помідори, або жорсткі, як ананаси, також є гарним приводом, щоб скористатися своїм хлібним ножем.
За потреби, ви навіть можете використовувати зубчастий хлібний ніж для нарізання м’ясного рулета та печені!
Як користуватися ножем для хліба?
Навчитися користуватися ножем для хліба досить легко, але потрібна практика, щоби навчитись отримувати рівні скибочки. Просто тримайте їжу на дошці рукою, та обережно, щоб не зачепити пальці, пиляйте ножем. Не тисніть – нехай зубці зроблять роботу за вас.
Знайдіть для себе у магазині ніж із зубцями поширше. Зубчасте лезо з великими зубцями пиляє ефективніше за мілку пилку.
Для хліба вам потрібен ніж, який більше нагадує саме плотницьку пилку з великими зубцями.
Хлібні ножі, як правило, досить тонкі, а їхні леза трохи гнучкі. Обирайте тонкий, але не гнучкий ніж. Як правило, він буде з дещо недешевої сталі. Але знайдіть той, що ви зможете собі дозволити, оскільки менш гнучкі леза мають тенденцію різати більш контрольовано та рівномірно.
Кінчики хлібних ножів можуть бути закругленими або гострими. Насправді, це не має значення, оскільки кінчик хлібного ножа майже ніяк не використовується для різання.
Ножі для хліба зазвичай мають різну довжину. Але ніж довший за 20 см, як правило, більш універсальний та корисний. Ви зможете нарізати ним, як хліб, так і торти, чи великі овочі. Завдань для такого ножа на кухні справді не бракуватиме!
Так чим корисний хлібний ніж?
Зубчастий хлібний ніж насправді непереможний у своїй справі. Ніякий інший ніж не впорається з нарізанням хліба так, як він.
Але зубчасте лезо має ще й ту важливу перевагу, що воно довго не втрачає здатність різати. Якщо усі ножі на кухні давно не заточувались, та стали тупіші за валянки, шукайте хлібний ніж – він единий ваш порятунок.
Бо, скоріш за все, лише він один на цій кухні ще здатен щось різати.
Ще одна важлива особистість цього ножа – здатність різати продукти, що не однорідні всередині. Наприклад, якщо ми візьмемо якийсь особливий хліб, чи кекс, наповнений додатковими цікавими інгредієнтами, наприклад – родзинками або оливками. Зміни в плотності текстури призводять до того, що ножі з прямим лезом зачепляються та починають рвати, а не різати. А ніж для хліба ріже такі продукти без проблем.
Доречі, ті ж самі великі, многоповерхові бутерброди краще різати саме таким зубчастим ножем.
Головне, пам'ятайте, що під час нарізання хліба важливо тримати клинок ножа абсолютно прямо та вертикально. Тоді різ вийде контрольований, чистий, та акуратний. Насправді, навчитися цьому дуже легко. Правильна пилка майже все робить за вас.
Джерело - https://grossman.com.ua/nozhi-dlia-hleba