Відновлення після ринопластики у всіх пацієнтів відбувається з різною швидкістю та індивідуальними особливостями. На це впливають такі фактори: складність та об’єм хірургічного втручання, досвід медичного персоналу, обраний метод корекції, фізіологічні особливості пацієнта та багато іншого. У середньому реабілітація займає до 6 місяців і проходить у кілька етапів.
Перший етап
Після ринопластики особливо неприємні перші 7 днів. Поступово наростають набряки, досягаючи піку третього дня після операції. Гіпсова пов'язка, що утримує кісточку від зміщення і формує підсумковий силует носа, завдає деякого дискомфорту. Дихати через носову порожнину дозволяють силіконові сплінти, але вони створюють відчуття стороннього тіла.
Успіх реабілітації великою мірою залежить від того, наскільки пацієнт дотримується всіх лікарських рекомендацій.
Після операції корисно:
-
промивати порожнини носа, щоб у них не скупчувався слиз і не утворювалися скоринки;
-
спати в напівсидячому положенні;
-
приймати протимікробні засоби та анальгетики;
-
не чинити тиску на фіксуючу пов'язку в ділянці носа.
Протягом перших 72 годин після пластики носа рекомендується прикладати колотий лід у мішечку, щоб мінімізувати появу набряклості та гематом.
Другий етап
Цей період займає наступні 3 тижні. Набряк стає менш вираженим, практично перестають турбувати болючі відчуття. Знімається гіпс, лангета, видаляються сплінти. Хоча ніс ще не набув повністю гарної форми, але зовнішній вигляд пацієнта вже прийнятний для того, щоб ходити на роботу, відпочивати з друзями.
На цьому етапі ще зберігається невеликий набряк. Для прискорення загоєння лікар призначає спеціальні мазі, креми, компреси. В окремих випадках показано місцево уколи. Але будь-які препарати повинен призначати профільний фахівець із підбором правильних дозувань.
Третій етап
Заключний етап триває від 5 до 12 тижнів після операції. Набряки, синюшність вже практично повністю минають. Ніс стає більш акуратним за формою та розміром. Але не можна сказати, що це вже остаточний результат. Реабілітація триватиме ще досить довго.
На цьому етапі показано фізіотерапевтичні процедури (мікротоки, фонофорез). Вони допоможуть сформувати міцніші нові структури носової порожнини. Починаючи з цього і до пізнього періоду реабілітації відбувається поступове рубцювання. Візуально такі зміни практично непомітні.
Пізній етап відновлення
З 6 по 12 місяць реабілітації ніс стає саме таким, яким його хотіли бачити після виконання пластичної корекції. Рубці вже не привертають увагу. Будь-які обмеження після операції на цьому етапі знімаються. Пацієнту дозволяється повністю повернутися до звичного темпу життя та навантажень. Проведення косметологічних процедур у сфері корекції також цілком доречне.
Догляд за порожниною носа та харчування
Правильний догляд за носовою порожниною після операції допоможе уникнути ускладнень, що провокуються ринопластикою. Важливо виконувати всі рекомендації свого лікаря.
Якщо нитки швів заважають або здаються довгими, їх не можна підрізати самостійно. Для промивання носа використовують сольові розчини. Виділення з носа акуратно прибирають серветками зі стерильних бинтів або ватяними паличками. Шви після пластики, що знаходяться на краях ніздрів або на перегородці, рекомендується обробляти антисептичними розчинами.
У перші 3-4 дні після хірургічної корекції ймовірно, що з назальної порожнини йтиме кров. У зв'язку з цим пов'язку під носом змінюють стільки разів, скільки це потрібно. Не рекомендується терти або промочувати прооперовану ділянку. Таку пов'язку знімають, коли виділення з носа припиняються.
Інші корисні рекомендації:
-
Для запобігання кровотечі забороняється сякатися або принюхуватися.
-
У перші 14 днів не рекомендується чхати. Але якщо стриматись немає сил, то робити це потрібно через рот.
-
На етапі, коли на носі накладено шину, допускається мити голову. Але робити це потрібно так, щоб пов'язка не намокла.
-
При очищенні порожнини носа важливо стежити, щоб ватяна паличка не проникала занадто глибоко в назальную порожнину. Обробляти ту ділянку слід дуже делікатно.
У найближчі півроку після операції не рекомендується, щоб на ніс вливали прямі сонячні промені. На етапі загоєння всі шрами дуже сприйнятливі до ультрафіолету. Для захисту від надмірної дії сонця потрібно носити капелюх із широкими полями. Також корисно використовувати креми із високим SPF, якщо планується тривале перебування на сонці.
Після пластики носа також встановлюють деякі обмеження в їжі. Загоєння буде відбуватися швидше, якщо дотримуватися мімічного спокою, мінімізуючи роботу жувальних м'язів. Першого дня після операції рекомендовано вживати лише рідку їжу. У наступні дні раціон розширюють, але протягом 14 днів уникають продуктів, які потребують надлишкового руху губ.
Процес реабілітації після операції проходитиме швидше і без ускладнень, якщо ретельно підібрати клініку та досвідченого хірурга по ринопластиці, правильно підготуватися до операції, а надалі дотримуватись усіх лікарських рекомендацій на етапі відновлення.