Репродуктологи рекомендують багатьом жінкам провести стимуляцію суперовуляції. Ця процедура потрібна для збільшення числа дозрілих фолікулів, і виконується вона за певним алгоритмом, або протоколом. Успіх ЕКЗ та ризик ускладнень безпосередньо залежать від обраного протоколу.

Як стимулюють овуляцію?

Для індукції суперовуляції жінці призначають гонадотропіни. До цієї групи входять стимулюючі гормони – ФСГ та ЛГ, вони посилюють роботу яєчників. Препарати можуть містити один гормон або їхню комбінацію. Також застосовують кломіфен. Індукція суперовуляції – перший та вирішальний етап ЕКЗ.

Щоб уникнути передчасної овуляції, лікарі часто призначають ліки, які діють на гіпофіз конкурентно або протилежно ефектам гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ). Вони називаються його агоністами чи антагоністами відповідно.

Етап індукції завершується ін'єкцією гормону ХГЛ. Іноді гормональний вплив на яєчники виявляється дуже сильним, і виникає синдром їхньої гіперстимуляції (СГЯ). Якщо ризик небажаних проявів терапії високий, суперовуляцію стимулюють за допомогою агоністів ГнРГ. Процедура ЕКЗ має бути не лише ефективною, а й безпечною.

Надмірна стимуляція яєчників

СГЯ – це ускладнення або побічна дія гормональної терапії. Пацієнтки можуть скаржитися на болючі відчуття в животі, збільшення його об’єму. Також їх турбують розбите самопочуття, сильна слабкість, часто інтенсивний головний біль.

При тяжкому СГЯ відбувається швидке збільшення ваги за рахунок набряків, виділення сечі знижується, може розвинутись асцит і гідроторакс, з'являються болі в ногах. Цей стан потребує ургентної медичної допомоги, проте останніми роками важкий СГЯ – рідкість.

Які протоколи бувають?

Залежно від тривалості та виду гормональної індукції виділяють різні протоколи:

  • короткий;
  • довгий;
  • ступінчастий;
  • покроковий.

Короткий проводиться в одному менструальному циклі, він рідше спричинює СГЯ та інші ускладнення. Але й можливість отримати велику кількість зрілих фолікулів нижче.

Довгий протокол займає більше часу – до 50 днів (2 цикли). Мимовільна овуляція в ньому практично відсутня, кількість дозрілих яйцеклітин вище. В сучасній репродуктології ризик СГЯ навіть під час довгого протоколу зведений до мінімуму.

Ступінчастий або покроковий вид протоколу залежить від початкової дози гонадотропіну. При ступінчастому вона висока, а потім поступово знижується – залежно від відповіді. При покроковому протоколі вводять низьку дозу гонадотропіну, а потім її збільшують.

Де провести ЕКЗ ефективно та безпечно?

Репродуктологи медичного центру «Лада» в м. Одеса – професіонали в своїй галузі. Вони пропонують:

  • Проведення стимуляції суперовуляції за суворими показаннями, коли ЕКЗ в природному циклі неефективне.
  • Вибір протоколу з урахуванням особливостей пацієнтки, її діагнозу та побажань згідно з міжнародними стандартами проведення ЕКЗ.
  • Максимальне зниження ризику СГЯ та лікування симптомів, якщо вони виникнуть.

Клініка репродуктивного здоров'я "Лада" знаходиться в Одесі за адресою вул. Середньофонтанська 19В. Ви можете звернутися на консультацію з 8.00 до 18.00 у будні дні або записатись за телефонами +38 (0482) 37 37 47, +38 (0674) 87 04 47.