ОСББ – це новий спосіб управляти багатоквартирним будинком, який наразі активно просувається в Україні. Як альтернатива комунальним ЖЕКам, він дозволяє раціональніше використовувати фінансові ресурси, більше контролювати якість послуг та впроваджувати енергоефективні реформи. А секрет ефективності простий – ОСББ управляють власники житла, які напряму зацікавлені в результатах своєї діяльності. Тому питання створення ОСББ актуальне. Розглянемо, яким чином це відбувається.
Загальні збори ОСББ
Все починається з ініціативи на місці. Спочатку створюється активна група, яка організовує проведення загальних зборів усіх власників квартир у будинку. Власне, без проведення зборів створити ОСББ неможливо, адже за його створення мають проголосувати мешканці простою більшістю голосів.
На загальних зборах обирають правління ОСББ. Ці люди представлятимуть інтереси власників квартир, але за законодавством не обов’язково, аби вони проживали у будинку. Вони повинні користуватись авторитетом та мати певний досвід адміністративної діяльності, адже від ефективності їх діяльності залежить комфорт проживання у будинку.
Після вибору правління проводить юридичне оформлення створення ОСББ – заповнюють та затверджують документи у відповідних органах влади.
Голова правління ОСББ: повноваження, функції
Серед членів правління обирають голову, який представляє інтереси мешканців будинку. Голова ОСББ має такі повноваження:
- Проводить загальні збори та контролює виконання рішень, проголосованих на них;
- Підписує договори із постачальниками комунальних послуг, обирає найкращого із них та відповідає за контроль за якістю;
- Розпоряджається фінансовими коштами у відповідності із бюджетом, який складається спільно із іншими членами правління;
- Представляє інтереси співвласників при проведенні реформ, отриманні грантів тощо. Зокрема, саме голова ОСББ подає заявки на отримання грантів та фінансових коштів від міжнародних організацій або із українського бюджету на проведення утеплення будинку, встановлення нового обладнання тощо.
Жодних обмежень щодо того, хто може стати головою ОСББ, немає. Але як показує практика, найчастіше його обирають серед мешканців багатоквартирного будинку. Проте рекомендуємо призначати на роль голови людину, яка має досвід в управлінській діяльності, адже від ефективності його роботи напряму залежатиме комфорт проживання у будинку.