Одяг для катання на лижах чи сноуборді у горах – це не просто стильний комплект чи комбінезон. Це цілий набір, завдання якого – забезпечувати лижнику максимальний комфорт, захищаючи від холоду, вітру, опадів та підтримуючи внутрішній мікроклімат, при тому не заважати рухам. І далі – трохи порад з підбору одягу для катання від експерта в даному питанні, магазина гірськолижного одягу Boomerang Boardshop.
Що важливо передусім
Умови катання, стиль та запланований рівень активність – от що важливо у першу чергу врахувати при виборі одягу. Від цього залежить, наскільки екіпірування має бути міцним й теплим, наскільки має захищати від опадів, скільки шарів доведеться обирати та інше.
Наприклад, класичний гірськолижний костюм має анатомічний крій, у області ліктів та колін артикульований, утеплений. У ньому катаються на підготованих трасах. А от варіант для фрірайду має довшу куртку, він вільнішого крою, не надто утеплений, має високі показники вологозахисту та паровідведення.
Окрім того, за зміни погодних умов можна змінювати і комплект: відстібнути чи пристебнути утеплювач, зняти чи піддягнути фліску.
Безсумнівно, грає роль і дизайн, та це вже справа смаку. Єдине, що тут важливо – яскравий колір: щоб бути помітним іншим райдерам.
Правило трьох шарів
Десятиліття катання на лижах підказали, яким саме має бути одяг для цього виду спорту чи дозвілля. Тож це не лише комбінезон чи куртка зі штанами. Практика показує, що комплект має бути тришаровим. Починають із термобілизни.
1. Термобілизна (нижній шар, паропроникний)
Її призначення не лише забезпечувати комфорт, але й відводити вологу та регулювати теплообмін. Зазвичай термобілизну обирають із синтетики, однак є і зі змішаних матеріалів, і з натуральних. Проте останні, особливо бавовняні, не відводять піт, а всотують його.
Термобілизну обирають за індивідуальними розмірами – вона має сидіти щільно, проте не тиснути (у такому разі порушується циркуляція крові), та не утворювати згинів чи складок, інакше натиратиме.
2. Кофта/легка куртка (середній шар, утеплювальний)
Цей шар призначений для зігрівання та випаровування відведеної вологи. Найкраще обирати речі із флісу, мікрофлісу, полартеку: це м’які легкі матеріали, які при тому добре гріють, навіть за надлишку поту. А от вовняні речі важчі, легко всотують піт, сохнуть довше. Вони виправдані хіба що при неактивному катанні.
3. Комбінезон чи куртка зі штанами (верхній шар, захисний)
Оскільки це захисний шар, він не дає вітру та волозі проникнути крізь тканину. Має вентиляційні прорізи, сховані за «блискавками». Є утеплені та неутеплені варіанти в категорії лижних курток: https://boomerang-boardshop.ua/outfit/jackets/. Перші нагадують зимові куртки, другі схожі на вітровки – не гріють зовсім, тож під них надягають фліску, светр чи толстовку.
Куртка «3 в 1»
Слід врахувати, що є моделі верхнього одягу з утепленою підкладкою чи пристібнутою курткою. Оскільки це два шари, її можна надягати одразу поверх термобілизни.
Які ще показники та деталі важливі
Мембрана
Це технологічна кількашарова мембранна тканина, і саме із неї шиють верхній одяг. Вона не дає проникнути всередину волозі, а відштовхує її, також захищає від вітру й виводить вологу. У таких тканин основні характеристики якраз водостійкість та паропроникнення.
Мембрани є наступні за водостійкістю:
- до 5000 мм. Така тканини витримає безвітряну погоду, легенький сніжок чи дощ;
- до 10 000 мм. Її обрають для не надто вітряної погоди та на випадок невеликого снігу чи дощу;
- до 20 000 мм. Така куртка знадобиться на сильний вітер, сніг та дощ;
- від 20 000 мм. Витримає навіть штормові умови.
Щодо паропроникнення, цей показник визначається у г/м²/24 год. Є наступні показники:
- від 5 000 до 10 000 г. Розрахована мембрана на неактивне кількагодинне катання, за умови перерв;
- 10 000-15 000 г. Варіант для середньої активності спусків, у одязі з такої тканини можна кататись і пів дня;
- від 20 000 г. Її обирають профі, які катаються у агресивних умовах, на північних схилах, у довгих походах, словом, де потрібен максимальний захист на цілий день.
Також у пошитті верхнього одягу можуть бути використані тканини water-resistant чи waterproof. На їх поверхню нанесений водовідштовхувальний засіб, який додатково страхує від проникнення вологи.
Проклеєні шви
Додатковий захист верхньому одягу забезпечують проклеєні шви. І це на той випадок, коли доводиться кататися за умов посиленої вологості. Деякі виробники так і пишуть на бірках – all seams are sealed.
Утеплювач
Утеплений одяг є сенс обирати тоді, коли катання не надто активне, а у горах холодно. Найкращий варіант – синтетика. По-перше, вона легка, по-друге, добре сохне. А от натуральний пух швидко намокає, а тому перестає гріти, тож виправданий хіба що за умов неактивного катання.
Загальні рекомендації
При виборі одягу для катання на лижах не завадить звернути увагу і на таке:
- одіж має сидіти ідеально: не сковувати рухів та не висіти, бути рухомою у плечах, мати відповідну довжину рукавів та штанин, при рухах не задиратись. Примірявши її, не буде зайвим добряче порухатись, щоб зрозуміти, як вона сидить;
- манжети куртки та штанів повинні прилягати щільно, аби сніг не потрапив всередину;
- каптур повинен регулюватися. Такий зручно надягати поверх шапки чи навіть шолома. Непогано, коли це відстібний варіант;
- кишень забагато не буває: лижнику завжди є що у них покласти. Наприклад, скіпас, маску, замінні лінзи, смартфон, рукавиці тощо;
- добре, якщо у куртці є так звана «снігова спідничка». Це широка резинка, яка прилягає до талії поверх штанів;
- захист зап’ясть. Варіації є різні, від прорізі для великого пальця, який фіксує манжету, до липучок, які дозволяють регулювати ширину;
- додатковий захист: краще обирати захищені від вологи блискавки, а кишені зі спеціальними клапанами, які закривають їх;
- захист від порізів. Добре, якщо штанини внизу мають посилені вставки. Деякі моделі курток мають подібне на плечах.
Отож, ідеальний одяг для катання на лижах обрати не складно – вибір чималий. Важливо, аби він виконував поставлені задання, комфортно сидів і тішив своїм дизайном.