На сьогодні існують тисячі рецептів різних салатів. Свій «фірмовий» салат є у кожної поважної господині. Наприклад, смачний салат різдвяний вінок можна приготувати за рецептом на сайті Торчин. Свіжа та легка страва з ароматною заправкою – чудовий початок для будь-якої вечері. Для тих, хто дбає про стрункість своєї фігури, салат може бути повноцінним прийманням їжі. Складається враження, що салати існували завжди. Мало хто замислюється про те, що шлях цієї страви до нашого столу був і довгим, і тернистим.
Еволюція салатів: Від античності до епохи Відродження
Салати – дуже давня страва. За твердженням фахівців, появі перших салатів ми зобов'язані жителям Стародавнього Риму. На розкішних бенкетах, які влаштовувалися імператорами та римською знаттю і тривали кілька днів, серед різноманітних страв було заведено подавати частування з овочів та трав.
Страви отримали назву "salata", що означає "суміш із заправкою". Тож неправильно думати, що це слово «салат» з'явилося від назви однойменної овочевої культури. Насправді все сталося навпаки – рослина отримала назву виходячи з назви страви.
В епоху середньовіччя салати зазнали занепаду. Через антисанітарію, що панувала в містах, використання сирих продуктів вважалося одним із видів самогубства.
В епоху Відродження салати набули другого життя. Королівські кухарі змагалися один з одним, вигадуючи вишукані страви, які містили часом 35 компонентів, включаючи такі екзотичні, як пелюстки троянд, настурцій та фіалок.
Народження класики: вінегрет
З часом у салатах все активніше використовувалися такі овочі, як капуста, огірки, солодкий перець, спаржа, селера, артишоки. На рубежі XVIII-XIX століть, крім наземних овочів, європейці почали додавати до салату відварені коренеплоди. Використання відвареної картоплі, буряків, моркви сприяло «народженню» нового виду салату – вінегрету. Заправка робилася з оцту з олією. Але не всім подобався різкий, землистий смак коренеплодів. Щоб «перебити» дратівливий присмак, кухарі почали додавати у страву квашені овочі, солоні гриби та оселедець.
Сучасні салати
Останні десятиліття подарували нам багато нових рецептів салатів з різних країн світу. Деякі з них, наприклад, салати "Цезар", "Капрезе", "Нісуаз", "Грецький" вже встигли стати справжньою класикою.
Поряд із неймовірно великою кількістю рецептів, існують різні варіанти подачі цієї страви. Кожна господиня має декілька варіантів подачи свого «фірмового» салату.