В багатьох країнах світу відмовляються від пластикового посуду та поліетиленових пакетів і віддають перевагу виробам з біорозкладних матеріалів. Один з трендів сучасності – біопластик. Він не випадково так називається. Цей матеріал складається з природних компонентів та невеликої долі полімерів. Поступово одноразові тарілки та стаканчики з біопластика витісняють пластмасові аналоги. Розберемося, з чого можуть бути зроблені вироби з поміткою «еко».
Види біопластика
Цей матеріал може бути зроблений на основі такої сировини:
- Кукурудзяний крохмаль. Цей матеріал відрізняється низького собівартістю та природною розкладністю. На неї потребується до 2-3 років у природних умовах. А у компостній ямі кукурудзяний крохмаль розкладається протягом 2 місяців. Для порівняння на розкладаність пластику потребується до 200 років. За якісними характеристиками посуд з кукурудзяного крохмалю не поступається пластиковим виробам.
- Целюлоза. На її основі роблять полімер під назвою ацетилцелюлоза. Вона чудово підходить для виготовлення упаковок для овочів, фруктів та зелені. Ацетилцелюлоза добре зберігає свіжість таких продуктів.
- Білки. Вони мають величезний промисловий потенціал завдяки різноманіттю матеріалу у природі. Особливий інтерес викликають соя, глютен і казеїн. Їхня еластичність у рази вище аналогічних показників, які мають штучні полімери.
- Ліпіди. Упаковки на основі цієї сировини почали виробляти на початку двадцять першого століття. Матеріал з ліпідів називається нейлон 11.
- Зіпсована їжа. Пластик на її основі почали виробляти у Євросоюзі в 2017 році. Особлива ставка робиться на молочну кислоту. Пластик, зроблений на її основі, такий же міцний, як і штучний полімер. Але він розкладається набагато швидше у порівнянні зі штучною пластмасою. Цей процес займає 70 днів.
- Морські водорості. Пластик на їхній основі – рекордсмен за швидкістю розкладності. З нього виготовляють пляшки для напоїв. Біопластик зберігає форму до тих пір, доки в тарі залишається рідина. Пустий біопластик з водоростей зникає прямо на очах.
З чого ще роблять посуд
Одноразові тарілки також можуть бути зроблені з таких природних матеріалів:
- цукрова тростина – на її основі роблять багасу, вироби з неї відрізняються міцністю та стійкістю до вологи;
- береза – з неї виготовляють тарілки та столові прибори, вони характеризуються екологічною чистотою, гарною природною фактурою та гладкою поверхнею, посуд можна використовувати повторно;
- бамбук – серед його переваг слід відзначити міцність, стійкість до деформацій, відсутність сторонніх запахів, гарну природну фактуру та швидку розкладність;
- пальмове листя – посуд з нього витримує діапазон температур від –20 до +120 градусів, він не вбирає жир та вологу;
- кістки авокадо – з них роблять трубочки та столові прибори, першою виготовляти такі вироби почала Мексика.
Таким чином, існує багато аналогів пластиковому посуду. Вибираючи вироби з біорозкладних матеріалів, ви зробите чималий внесок у збереження навколишнього середовища.