Раніше, навчаючись в школі, ми користувалися підручниками, які переходили з покоління в покоління. Сьогодні їх змінюють з блискавичною швидкістю. Численні експертизи та конкурси мали б вплинути на якість, але, на жаль, лише затримують тираж. Хоча купити книжки для школи нескладно, але питання якості підручників залишається відкритим. Логічні, механічні чи фактологічні помилки були і є чи не в усіх підручниках. Тоді, можливо, час переглянути не лише їхнє наповнення, але і роль? Адже якість матеріалів, за якими навчаються наші діти, безпосередньо впливає на їхній розвиток та майбутнє.
Що не так з українськими підручниками
Учителі часто не задоволені шкільними підручниками. Вони скаржаться на переповнений зайвою інформацією зміст і шаблонні завдання. Крім того, підручники мають фізичні недоліки: маленький шрифт, низьку якість обкладинок і незручний формат. Та найгірше – велика кількість ляпів, які повторюються з року в рік. То чому ж наші діти отримують підручники з помилками?
1. Брак часу
Часто на підготовку нових підручників виділяється недостатньо часу. Це стає причиною поспіху і помилок, які знижують якість матеріалів.
2. Апробація
Багато підручників не проходять належної апробації перед використанням у школах. Вона дозволила б виявити і виправити помилки. Поспіхом підготовлений і належно не протестований підручник несе в собі загрози неточностей.
3. Вартість підручника
Середня ціна підручника для 4 класу коливається в межах 50 гривень. Сюди входять гонорари авторського колективу, програмістів, художників, дизайнерів, редакторів, а також поліграфічні витрати. То про яку якість чи належну винагороду може йти мова?
4. Мінімальний наклад
Високий поріг для друку нових підручників обмежує можливості маленьких видавництв. Через це, часто унікальний навчальний контент не має жодних шансів.
Як покращити ситуацію з підручниками
Наскільки б плачевним не здавалося становище, вихід є завжди.
- Авторська мотивація. Покращення умов оплати підвищить мотивацію авторського колективу.
- Терміни підготовки. Надання програм заздалегідь дозволить видавцям працювати над підручниками до півтора року, що значно покращить якість.
- Підтримка вітчизняних видавців.
- Актуальний контент. Підручники створюються на 5 років, тому важливо врахувати стрімкий прогрес та актуальність матеріалів.
- Інтерактивні платформи. Створення освітніх платформ з додатковими матеріалами, полегшить навчання і зменшить навантаження на вчителів.