Чим запам'ятався рік

Складна економічна і політична ситуація в 2015 році звичайно ж мала вплив на ринок праці. Як і в минулому році, компаніям довелося оптимізувати свої витрати, а претендентам більш ретельно підходити до вибору нового місця роботи. Про те, яким був цей рік на ринку праці, згадував http://robotazp.com.ua/ .

"У 2015 році В Україні спостерігалася досить складна політична та економічна ситуація, яка, безсумнівно, мала вплив на ринок праці. За цей період пішли з ринку ряд зарубіжних компаній та інвесторів, частина підприємств скоротили свою діяльність в регіонах України та зосередили свої сили в центральних містах, багато роботодавці провели реструктуризацію і скорочення частини персоналу", - говорить консультант ADECCO Ukraine Євгена Усатюк.

Більшість роботодавців в 2015 році, додала вона, ввели достатньо жорсткий "cost saving", а саме оптимізацію та перегляд витрат компанії включаючи сюди і таку складову як зарплати співробітників.

                                                  БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНІ КАНДИДАТИ

На даний час роботодавець в умовах кризової ситуації віддає перевагу кандидатам максимально багатофункціональним і має перехресний досвід, що дає можливість охоплювати більший обсяг роботи при наявності меншої кількості персоналу.

"Важливим фактором став більш зважений вибір персоналу з боку роботодавців. Змінилися вимоги до навичок та особистісних якостей кандидата. Багато роботодавців серед претендентів прагнуть знайти людину, яка домагається результатів, а не просто хорошого фахівця", - говорить консультант з пошуку та підбору персоналу кадрового холдингу Анкор Олександра Чумак.

Читайте також:

Работа водителем в Киеве, три правила.

                                                                ОПТИМІЗАЦІЯ ВИТРАТ

За даними одного з самих свіжих досліджень EY в Україні – "Експрес-огляду змін заробітних плат, кадрових політик і компенсацій за третій квартал 2015 року", в якому представлена інформація про фактичних діях компаній за перші три кварталу 2015 року, а також про плани компаній на 2016 рік, на тлі складної ситуації в Україні велика частина компаній-учасниць огляду (71% компаній) за перші три квартали 2015 року впровадили антикризові заходи для оптимізації витрат. Найпоширенішими з них були: оптимізація чисельності персоналу (62%), оптимізація тренінгових витрат (45%), призупинення набору нових співробітників (42%), скасування корпоративних заходів (33%) та інше.

Найбільш поширене впровадження антикризових заходів було в автомобільному, нафтогазовому, логістичному, торгівельному секторах.

"З іншого боку, компанії намагалися тим чи іншим чином компенсувати своїм співробітникам негативний вплив інфляції і девальвації гривні, впроваджуючи зміни у правилах нарахування та виплати заробітних плат. Серед найпопулярніших змін були: додаткове підвищення заробітних плат, виплата надбавок до зарплат та інше", - зазначила старший консультант групи People Advisory Services компанії EY в Україні Альона Нікуліна.

Як підкреслила експерт, основним пріоритетом компаній в 2015 році було утримання ключових співробітників. Крім додаткового підвищення заробітних плат, деякі компанії навіть впроваджували прив'язку заробітних плат до твердої валюти для своїх ключових співробітників.

Крім того, в цьому році компанії намагалися адаптуватися до умов особливої мінливості навколишнього середовища. Так, 8% компаній-учасниць нашого огляду відзначили, що вони змінили свою місію, бачення і цінності у зв'язку з ситуацією в країні.

                                                                       ПОЗИТИВНІ ТРЕНДИ

"Судячи за даними нашого порталу, у цьому році на ринку праці практично у всіх сегментах був присутній стійкий позитивний тренд. Звичайно, в більшій мірі він здавався "фронтових" вакансій, тобто працівників, які залучають і спілкуються з клієнтами – наприклад, торгових представників, операторів колл-центру, продавців-консультантів і т. д.", - говорить контент-експерт кадрового порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Також вона додала, що зросла кількість вакансій у сфері "виробництво" і робочих вакансій, навіть в адміністративній сфері, де динаміка зростання резюме завжди була яскравіше, ніж зростання вакансій, відбулися позитивні зміни.

"Що радує, на відкритий ринок праці стали активніше виходити державні організації та підприємства для пошуку керівників, орієнтованих на результат, а не на дотримання процедур та підтримання процесів. Звичайно, складно назвати ситуацію нестримно оптимістичній – для цього потрібні інвестиції і перехід від кількості вакансій в його якість – тобто поява вакансій від центральних офісів, які до цих пір у багатьох компаніях "на голодному пайку", - пояснює Тетяна Пашкіна.

Важливо і те, що вакансії зростають, незважаючи на існуючі складнощі на ринку праці. Розвивається сфера гостинності, йде перебудова в такий академічній сфері, як освіта та наука. "Судячи по аналітиці, негативний приріст листопада до січня тільки в сфері вакансій державних організацій – а інший ринок праці показує приріст. Навіть авто бізнес і юристи, про сумну долю яких не писав тільки ледачий – і в цих сферах є позитивні зміни щодо кількості вакансій", - пояснює експерт. До того ж, зазначила Олександра Чумак, в 2015 році на ринку стало більше пропозицій роботи для студентів або випускників. В основному, це позиції де набагато простіше і дешевше взяти новачка і за кілька тижнів або місяців навчити його необхідним навичкам.

                                                                 ВИБАГЛИВІ КАНДИДАТИ

Що стосується кандидатів, то, за словами Євгенії Усатюк, вони все більше звертають увагу на "ім'я" компанії, а точніше на її репутацію та стабільність на ринку. Перевагою користуються іноземні компанії через підтримки і фінансування їх зарубіжними інвесторами, що передбачає більш стабільне фінансове становище на ринку. До національним компаніям, на жаль, рівень довіри істотно знизився.

"Також основною причиною переваги шукачами іноземних представництв вище рівень оплати праці і дуже часто закріплення її у твердій валюті. Така практика присутня переважно в сфері ІТ і тому з цим пов'язана така висока популярність таких вакансій серед претендентів. До того ж, кандидати звертають увагу на соціальний пакет, який пропонують роботодавці: наявність страховки, компенсацію мобільного зв'язку, надання корпоративного обіду, компенсацію обідів, транспортних витрат", - уточнила фахівець.

                                                  ШТРАФИ В ТРУДОВОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

"2015 рік почався з введення нових штрафів у трудовому законодавстві. Посилилася відповідальність компаній за здійснення роботи іноземними співробітниками без отримання дозволів на працевлаштування, за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення трудових відносин як часткової зайнятості при фактичної повної зайнятості, за пізню виплату заробітної плати і т. д.", - зазначила консультант групи People Advisory Services компанії EY в Україні Анна Жирун.

Також додала консультант групи People Advisory Services компанії EY в Україні Людмила Заєць, на невизначений термін продовжено сплата військового збору у розмірі 1,5% від сум доходу працівників. Крім того, роботодавців зобов'язали подавати повідомлення про прийняття нових співробітників у фіскальні органи України перш, ніж такі співробітники приступлять до роботи.

"Дані нововведення свідчать про бажання уповноважених державних органів посилити контроль за належним оформленням трудових відносин, а також виконанням роботодавцями своїх зобов'язань, особливо щодо сплати податків. Ці ж цілі, доповнені прагненням захистити права працівника, простежуються у проекті Трудового кодексу України, який став одним з найбільш обговорюваних законопроектів року", - вважають експерти компанії EY в Україні.

                                                                     ТРУДОВИЙ КОДЕКС

Важливим законодавчим подією на ринку праці стало прийняття у першому читанні нового Трудового кодексу. "Враховуючи, що попереднього закону було майже півстоліття, і правок у нього за останні роки було внесені порядно, ринку праці потрібний документ, більш точно описує ситуацію, що склалася. Нинішня версія, звичайно, сирувата і вимагає до опрацювань, і узгодження з практиками ринку праці – але це реальний крок у вже сформовані трудові відносини. Залишається сподіватися, що та інші елементи законодавчої бази (я маю на увазі трудове законодавство) теж "підтягнуться "або хоча б не будуть один одному суперечити", - говорить Тетяна Пашкіна.

Експерт переконана, що наявність більш просунутою законодавчої підтримки дозволить не користуватися застарілими інструкціями, законами і підзаконними актами. І, звичайно, полегшить трудові взаємини, позбавить їх двозначностей і застарілих традицій.