Міжхребцева грижа – це захворювання, яке можна вважати чумою нашого часу. Воно пов'язане з безліччю факторів, серед яких погіршення екології, різкі зміни в режимі харчування і зниження фізичної активності. Ця недуга викликає безліч побічних ефектів і може згодом повністю знерухомити людини. Чи можна убезпечити себе від появи такої важкої хвороби, та як відбувається лікування міжхребцевої грижі.
Причини виникнення міжхребцевої грижі
В першу чергу слід зазначити, що грижа зазвичай вражає один-два хребця, а назва «хребетна» має умовний характер. Суть хвороби полягає в дефекті хребця, який виникає через розрив фіброзного з'єднання диска. Це фіброзне тіло служить своєрідним коконом, який захищає спинний мозок. Коли ця тканина пошкоджується, внутрішнє ядро виходить назовні, тим самим нейтралізуючи ефект амортизації, який створював хрящ. Хребці починають навалюватися одна на одну, затискаючи нерв. Нещодавно вчені з'ясували, що грижу можна не тільки заробити, але і отримати «у спадок». Інакше кажучи, мати схильність до появи цього захворювання. Крім цього, викликати грижу можуть: Різкі рухи, особливо повороти і скручування тулуба. Систематичне підняття тягарів (в тому числі і зайва вага). Неправильна техніка виконання фізичних вправ. Знижена фізична активність (сидяча робота і т. д.). Недолік елементів, складових хрящову тканину. Слабо розвинений м'язовий корсет. Порушення постави. Травми.
Стадії розвитку захворювання і симптоми
Визначити стадію захворювання можна, спираючись на ступінь випинання ядра хребця. Кожна із ступенів має свою назву і вимагає відповідного лікування. Всього їх три:
Пролабування – це перша стадія міжхребцевої грижі. На цьому етапі випинання становить не більше 2-3 мм. При цьому фіброзне кільце зберігає свою цілісність, тобто просто розтягується. Своєчасна діагностика і лікування проблеми на даній стадії допоможуть уникнути погіршення стану і повністю прибрати дефект.
Протрузія – це більш серйозне випинання, яке викликане сильним розтягуванням кільця фіброзної тканини. Ядро виходить за межі норми, на 4-6 мм. Ширина дефекту у підстави може доходити до 15мм. Ця стадія часто супроводжується болями і онімінням кінцівок (в залежності від ураженого відділу).
Грижа (пролапс) – це безпосередньо розрив фіброзного кільця. Після того, як кільце натягується до межі, воно незмінно лопається, дозволяючи ядра повністю вийти за межі свого нормального розташування. Ця стадія викликає сильні болі, пов'язані з постійним просіданням хребців, які тиснуть на нерви, затискуючи їх в місці ураження.