17:19, 28 серпня 2017 р.
Криптовалюти: досягнення та застереження
Історія Bitcoin
Одного дня, а саме, 22 травня 2010 року, програміст з Лас-Вегаса Ласло Хейніц, скориставшись допомогою форуму Bitcoin Talk, оплатив дві піци Papa John's не традиційними грошима, а маловідомою на той час криптовалютою під назвою біткойн.
На купівлю двох піц він витратив 10000 біткойнів (ВТС), що на той момент складало приблизно $ 25. На сьогодні курс ВТС перевищив рівень $ 4300. Тобто, за поточним курсом ця покупка обійшлася шанувальнику піци у $ 43 000 000 млн. Тому цей день у біткойн-суспільстві відзначають як день найдорожчої піци у світі, або просто як День піци (BitcoinPizzaDay).
Зрозуміло, що таке значне зростання курсу біткойну за відносно короткий період віддзеркалює загальні процеси популяризації криптовалют у світі. Основними факторами, які впливають на ріст їх популярності є анонімність власників ВТС-рахунків, складність майнингу («видобутку») цієї криптовалюти, яка збільшується з року в рік, та заявлені обмеження на кінцеву кількість біткойнів у обігу.
Переважна більшість спеціалістів і просто зацікавлених людей з осторогою сприйняла появу нового фінансового інструменту. Перше, що згадувалось з цього приводу, це тюльпаноманія 1636-1637 років у Нідерландах, у пік якої за тюльпан сорту Semper Augustus пропонувалося 12 акрів землі (4,86 га). Не забезпечений жодними матеріальними активами або фінансовими гарантіями біткойн представлявся як один з подібних об’єктів нічим не обгрунтованого попиту. Та події останніх років внесли певні корективи у сприйняття крипловалют.
Фінансово-економічна криза 2008 року показала певне зниження довіри до дій фінансових регуляторів у багатьох провідних країнах та показала значну умовність та відносність цінності традиційних грошей. З іншого боку, спостерігається постійно зростаючий тиск владних фінансових структур США та Європи на комерційні банки з приводу боротьби з тероризмом та відмиванням грошей. Вказані фактори стимулювали пошук альтернативних форматів існування коштів, а також механізмів їх вкладення, які б мінімізували державне втручання в процеси їх обігу. Тому закономірно, що у поле зору учасників фінансових ринків попав біткойн – електронна криптовалюта, якій не властиві основні вади традиційних валют і яка за твердженням її ідеологів має надвисокий рівень захисту. Як наслідок – стрімке зростання його курсу у 10 разів за останні півтора роки та наближення рівня капіталізації до майже $ 72 млрд. (рис. 1).
Популярність першої в світі криптовалюти – біткойну – призвела до появи маси інших криптовалют. Наразі біржові котирування налічують більше 840 найменувань криптовалют.
Рис. 1. Курс біткойну до долара США за період жовтень 2015 – серпень 2017
Естонські Estcoin можуть стати визнаною валютою нарівні з євро
Нещодавно стало відомо, що в Естонії керівництво програми онлайн-резидентства e-Residency, має намір запропонувати уряду країни провести перше в світі державне первинне розміщення токенів (initial coin offering, ICO), в ході якого буде проведена емісія і вільний продаж нової криптовалюти – Estcoin. Згідно з пропозицією керівництва e-Residency, кошти, виручені за підсумками первинного розміщення токенів будуть спрямовані на розвиток цифрової інфраструктури країни і цифрових технологій, включаючи дослідження в області штучного інтелекту.
Як відзначають автори пропозиції, первинне розміщення токенів дозволить залучити в економіку країни новий бізнес і зробити Естонію привабливою для стартапів. Якщо така пропозиція буде схвалена урядом, криптовалюта Estcoin отримає державні гарантії, а онлайн-резиденти Естонії зможуть вільно їй розплачуватися.
Відмінність первинного розміщення токенів, яке може бути проведено Естонією, від сформованих в цифровому світі таких процесів, буде відрізнятися повною забезпеченістю емітованої криптовалюти державними гарантіями. Така валюта буде повністю визнана на території Естонії нарівні з євро (країна є членом Євросоюзу з 1 січня 2011 року) і її можна буде використовувати не тільки для покупки товарів і послуг у приватних компаній або громадян, а й для оплати державних послуг. Передбачається, що до покупки Estcoin будуть допущені будь-які бажаючі, що мають онлайн-резидентство Естонії. В даний час онлайн-резидентами Естонії є трохи більше 22 тисяч чоловік з 138 країн світу.
Національну віртуальну валюту робити треба. Це – майбутнє!
У фінансових регуляторів більшості країн світу ще не має чіткого уявлення про те, як будувати відносини з системою криптовалют, які за своєю ідеологією виходять за межі традиційних вимог регулювання обігу фінансових інструментів. Більшість регуляторів прийшли до думки, що, безумовно, національну віртуальну валюту робити треба. Це – майбутнє. Розвиток такої валюти – це питання часу.
Про популярність криптовалют в Україні свідчить те, що за кількістю відвідувань сайту Blockchain.info, який публікує актуальні дані щодо ринку біткойнів, Україна вийшла на четверте місце, поступившись лише Росії, США та Нігерії, населення яких більше в рази.
Отже, наші співгромадяни і цікавляться, і, судячи з усього, більш-менш активно купують криптовалюти. Та на цьому шляху вони можуть зіткнутися з певного роду об’єктами та суб’єктами, нюанси діяльності яких потрібно добре розуміти перш ніж купувати те, що вони пропонують.
Зокрема, мова йде про компанію OneCoin (з 2016 року OneLife), керівництво якої позиціонує себе як творців нової криптовалюти з однойменною назвою ванкойн. Метою компанії є не більше не менше створення «нової фінансової еліти», звичайно, за допомогою нової валюти, емітентом якої фактично є вона сама.
Компанія обіцяє два види доходів: пасивний - тобто партнер заробляє на постійному зростанні курсу ванкойну, і активний - це дохід партнера від побудови мережі, де передбачені кілька видів бонусних винагород від компанії (тобто, за принципом МЛМ – multilevelmarketing).
Що стосується курсу ванкойну, то звернемо увагу на відсутність його відкритого обігу. Його курс до євро, за запевняннями самої компанії, невпинно зростає. Але мова йде лише про котирування на внутрішній біржі самої компанії, що не дає достатніх підстав вважати встановлений курс об’єктивним.
Як свідчать матеріали сайту компанії OneCoin, з 2016 внутрішня обмінна платформа була переміщена на незалежний майданчик Xcoinx.com, як перший крок до виведення ванкойну на відкритий ринок. Та наразі можливість для користувачів купувати, продавати і обмінювати криптовалюти через сайт Xcoinx.com відсутня, тому що він знаходиться на технічному обслуговуванні («the site is currently under maintenance»).
Також незвичайним для криптовалюти виглядає процес майнингу ванкойнів. Якщо для «видобутку» біткойну у даний час створюються цілі майнингові ферми, які використовують потужність значної кількості комп’ютерів, то майнинг ванкойну, як свідчать матеріали однойменного сайту, компанія «бере на себе». Тобто, кожний бажаючий може купити токени безпосередньо у компанії за реальні гроші. Причому, чим більшою є вкладена учасником сума, тим привабливішими є умови перетворення токенів на ванкойни.
Огляд інтернет-ресурсів показав велику активність голови компанії Ружі Ігнатової у просуванні ванкойну як світової криптовалюти. В ході своїх зустрічей з партнерами компанії у багатьох країнах світу вона переконує присутніх у перевагах і перспективах ванкойну, хоча достатньо обгрунтованими і конкретними її аргументи навряд чи можна назвати. До того ж, складно згадати, чи займався чимось подібним 7-8 років тому хтось із тодішніх апологетів біткойну з метою популяризації своєї криптовалюти, хоча їм, як першопроходцям, було набагато важче.
Також звертає на себе увагу значна кількість PR-заходів та рекламних матеріалів компанії OneCoinу інтернеті, в яких широко застосовуються прийоми маніпулювання та некоректні порівняння, коли, наприклад, успіх біткойну чи компанії Facebookавтоматично переноситься на ванкойн та компанію OneLife. Крім того, за свідченням спеціалістів, окремі матеріали, викладені на сайті компанії, не можливо перевірити.
Більш глибокий пошук у мережі дозволив знайти інформацію про участь окремих співробітників компанії OneCoin/OneLifeу фінансових махінаціях в минулому. Зокрема, один з них – Себастьян Грінвуд – раніше працював в більше неіснуючій фінансовій піраміді Unaico, діяльність якої викликала нарікання і попередження з боку Комісії з цінних паперів і бірж Пакистану. Направлене компанії повідомлення вказувало на «незаконний мережевий маркетинг» і рекомендувало споживачам «утримуватися від інвестування та угод з цими так званими привабливими бізнес-схемами, що практикуються компанією».
Інший співробітник Найджел Аллан, колишній президент компанії OneCoin, раніше організовував подібні фінансові піраміди, а саме, Crypto888 і Brilliant Carbon.
Сайт Besuccess.ru відверто називає OneCoin замаскованою фінансовою пірамідою. За словами авторів сайту, де-юре OneCoin фінансовою пірамідою не є, тому що продає цілком реальні послуги в інтернеті. Але де-факто OneCoin звичайна піраміда, так як їхні послуги ніхто б не став купувати, якби не обіцянки високого пасивного доходу.
Автори вказаного вище сайту вважають, що проект OneCoin навряд чи закриється або піде в небуття найближчими місяцями. З іншого боку, на їх думку, перспектива ванкойну розвинутися в повноцінну криптовалюту є досить туманною. Зате стати наступним великим онлайн МЛМ-проектом (як Webtransfer, Helix Capital або Кешбері) OneCoin цілком може.
За матеріалами сайтів:
lex-ua-lex.blogspot.co.ke
bitnovosti.com
blockchain.info
onecoin.eu
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:53
Вчора
10:39
Вчора
20:25
27 грудня
Оголошення
17:59, 26 грудня
17:59, 26 грудня
17:59, 26 грудня
17:59, 26 грудня
17:31, 20 грудня
live comments feed...