08:30, 9 березня 2021 р.
Надійне джерело
Українці святкують Масляну: традиції та обряди свята
З 8 березня розпочався Масляний тиждень або Бабський чи Колодій. Протягом тижня перед Великим постом готували лише їжу з молочної продукції: молочні страви, млинці, налисники, вареники з сиром, гречаники.
Наші предки проводжали зиму й вітали весну, саме тому Масляна збігається із періодом, коли вже тане сніг та пригріває сонце.
Поділяли Масляну на дві частини: Вузьку Масляну (з понеділка по середу) та Широку (з четверга по неділю). Саме з четверга починали розважатися, ходити на гостину, пити, гуляти, влаштовувати вечорниці, змагання, бої.
Сьогодні - вівторок, що має назву «загравання»: влаштовували розваги млинцями та організовували веселі ігрища.
Середа – «ласунка»: у кожній хаті накривали стіл з багатьма стравами та смаколиками, пекли млинці та пригощали гостей.
Четвер - це був «розгуляй». В цей день дівчата та молодиці до ранку співали й танцювали.
П’ятниця – «тещині вечори»: теща приходила у гості на млинці.
Субота називалася «посиденьки зовиці» - в цей день молода невістка запрошувала у гості усіх родичів та накривала стіл. Намагалися відпочити та погуляти перед постом і весняними роботами в полі, адже зима закінчувалася й починалися землеробські клопоти.
Неділя на Масляному тижні називається Прощеною - цього дня у всіх просили вибачення - колег, друзів, рідних і близьких.
З 15 березня розпочинається Великий піст.
Перший млинець, який спекли на Масляну, віддавали жебракам, аби ті поминули померлих родичів. Якщо млинці вдавались пишними, це означало, що рік щасливий, а глевкі млинці пророкували невдачі та проблеми в житті.
Назва тижня Бабський чи Колодій пішла від народної традиції підкорятися протягом тижня жінкам. Чоловіки мали виконувати усі забаганки. Цього ж тижня святкували народження "колодки", що "помирала" в неділю.
У вигляді покарання за те, що не створили сім'ю молодим парубкам та дівчатам заміжні жінки в'язали колодки на руки чи ноги. Від колодки можна було відкупитися грошима чи смаколиками.
На Поділлі існувала своя традиція - хлопці пригощали дівчат та наймали музик для танців: «купували колодку». На Великдень дівчата дарували вишиті хустинки з ініціалами обраного хлопця - «повертали колодку». Це був знак, що дівчина висловлює свою симпатію й згоду на залицяння від хлопця.
Дівчата теж могли в'язати колодки хлопцям на ліву руку, чекаючи відкупу.
Через карантин в Кременчуці відмовилися від святкування Масляної.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:40
12 січня
18:25
12 січня
ТОП новини
Оголошення
11:32, 10 січня
11:32, 10 січня
11:32, 10 січня
11:32, 10 січня
18:54, 31 грудня 2024 р.
live comments feed...