13:04, 25 липня 2020 р.
Надійне джерело
Газ восени буде по 7,5 грн, - заступник глави Комітету ВР з питань енергетики та ЖКГ
Українці скоро побачать аномальне зниження цін на газ в своїх платіжках в результаті цінової війни, що розгорілася між постачальниками в очікуванні запуску 1 серпня ринку природного газу. Про це пише UBR.ua.
Але війна буде швидкоплинною - облгаззбути, які зараз постачають газ населенню, та інші учасники ринку неминуче будуть видавлені демпінгом з боку НАК Нафтогаз, що має величезні запаси дешевого державного газу.
Втім, попереджають експерти, радіти низькими цінами на газ доведеться не більше місяця - захопивши монопольне становище, НАК, якого держава більше не зможе контролювати, відразу ж накрутить ціни на газ в 3 рази, і ніяких механізмів стримувати їх зростання більше не буде. Перший крок до цього зроблено - НАК Нафтогаз став постачальником "останньої надії", відібраним на конкурсі практично без будь-якої конкуренції.
10 липня Міненерго озвучило результати конкурсу на постачальника "останньої надії", в якому брали участь три учасники: НАК "Нафтогаз України", його компанія ТОВ "Газопостачальна компанія" Нафтогаз України "(або просто ГК" Нафтогаз ") і компанія ЕГАЗ, пов'язана з олігархом Дмитром Фірташем. Переміг ГК "Нафтогаз", який буде постачати населенню газ по 2 711,86 за тис. куб. м (з ПДВ). Але фактично перемога за НАК.
"На нашу думку, умови участі в конкурсі на" Постачальника останньої надії "(ПОН) не є конкурентними. Лише одна компанія на даний момент їм відповідає - це НАК" Нафтогаз ". У першу чергу це пов'язано з обсягами забезпечення, яке перевищує суму в 3,5 млрд куб. м. газу місячного запасу. Це умова фактично відсторонює від участі інших гравців ринку ", - вважає генеральний директор енергетичного провайдера ETG Володимир Шведкий.
Погоджується й перший заступник глави Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко: "Відбувся конкурс без конкурсу. Перемогти міг тільки Нафтогаз, так як прописані умови місячного ресурсу 3,5 млрд куб. М".
Роль постачальника "останньої надії" має істотне значення з огляду на запуск вільного ринку газу для населення з 1 серпня. Суть цієї реформи полягає в тому, що споживач зможе сам вибирати собі постачальника газ з огляду тих пропозицій, які пропонують різні учасники ринку: у когось може бути нижче ціна, у когось більше відстрочка, у когось вигідні акційні пропозиції тощо.
Однак ринок вільний і цілком можливо, що той постачальник, з яким у кінцевого споживача договір, збанкрутує або піде з ринку. Але газ все одно поставляти потрібно, і цю функцію, до тих пір, поки кинутий клієнт не знайде нового продавця, як раз і повинен виконувати постачальник "останньої надії", який і гарантує безперебійність газопостачання.
Передбачалося, що такий постачальник буде пропонувати ціни в 2-3 рази вище ринкових, щоб компенсувати ризики і стимулювати споживача шукати собі нового постачальника. Але, як випливає з ціни переможця конкурсу, продавати газ він збирається практично за тією ж ціною, за якою постачався населенню газ в червні - 2 784 за тис куб. м. Це, безумовно, вигідна для споживачів ціна, але це перший крок для захоплення Нафтогазом монополії на ринку.
"З пропозицій НАК" Нафтогаз "ми бачимо, що ця компанія планує використовувати" Постачальника останньої надії "як один з каналів продажів. Нульова націнка в цьому сегменті свідчить про те, що" Нафтогаз "хоче стати монополістом на ринку поставок роздрібним споживачам. Подивимося, які інструменти і діючі моделі вони зможуть запропонувати для обслуговування великої маси клієнтів. Сама по собі позиція ПОН з націнкою 0 або навіть 5% не відповідає ідеології "Постачальника останньої надії", який за визначенням бере на себе високі ризики, пов'язані з боргами. Тому ми вважаємо, що суть пропозиції НАК "Нафтогазу" - це боротьба за монополію на ринку роздрібної торгівлі газом ", - звертає увагу Шведкий.
Таким чином, отримання статусу "Постачальника останньої надії" це перший крок "Нафтогазу" з метою захоплення ринку природного газу, адже НАК на цей раз в якості рядового учасника ринку, а не ПОН, вже пропонує газ безпосередньо українцям в обхід облгаззбутів, які постачають газ зараз. Причому, якщо трейдери купують газ на ринку за біржовими розцінками, то НАК має газ, який видобуває для нього державна компанія "Укргазвидобування".
"НАК" Нафтогаз "ж не свій газ продає, він повністю контролює газ, що видобувається" Укргазвидобування ", і тому домінує на ринку. Це предмет для Антимонопольного комітету. Я впевнений, що Нафтогаз буде намагатися продавати газ за будь-яку ціну, щоб позбутися всіх постачальників ", - вважає Кучеренко.
"Якщо відволіктися від постачальника" останньої надії "і проаналізувати в цілому ситуацію, то, як мені видається, можна зробити наступні висновки. У тому, що група Нафтогаз хоче зайняти не менше 20% ринку газу для населення, немає нічого крамольного. Але вся справа в тому, як це буде досягатися. Група Нафтогаз має потужний ресурс - близько 13 млрд куб. м газу в рік. це видобуток компанії Укргазвидобування, яка входить в групу. Один з можливих варіантів - це демпінг, тобто продаж газу за цінами, нижчими від тих , які склалися на ринку. Так отримати частку ринку, а потім можлива ситуація, коли ціни будуть підвищуватися і в кінці кінців будуть навіть вище, ніж могли б бути на ринку. Ось чому до ресурсу Укргазвидобування повинен мати доступ кожен гравець на ринку, наприклад, через механізми біржової торгівлі, в тому числі і компанії групи Нафтогаз ", - вважає Уніговський.
Той факт, що Нафтогаз, використовуючи своє монопольне становище, і раніше вміло завищував ціни для населення навіть в умовах урядових ПСО-гарантій вже ставало предметом розглядів Антимонопольного комітету і журналістських розслідувань. Наприклад, з кінця 2018 року НАК завищив ціни на газ майже на 35%, що призвело до зростання платіжок за опалення на 25%.
Здавалося б, компанія НАК "Нафтогаз" державна, так як на 100% належить Кабінету міністрів. Для населення ж по суті нічого не змінюється, воно як раніше купувало фактично український газ, так і продовжить його купувати далі.
Причому той факт, що Нафтогаз демпінгує, навіть в плюс, адже ціни в платіжках для кінцевого споживача за фактом навіть знизяться. Однак експерти попереджають: "Нафтогаз" лише формально належить Кабміну, фактично ним керує як би незалежна наглядова рада, залежна, проте, від зовнішніх сил.
"Коболєв і компанія просто маніпулюють. Коли їм вигідно, вони державна компанія, а коли невигідно, вони приватна. Якщо підходити з юридичної точки зору жорстко, то вони, звичайно ж, недержавна компанія, це навіть не обговорюється. У статуті написано" публічне акціонерне товариство". Коболєв непотоплюваний при будь-якій владі, на мій погляд, тому що за ним лобі в США", - впевнений співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
У минулому році НАК закачав в підземні сховища, крім українського, також і закуплений в Європі дорогий газ, який необхідно продати з вигодою. Захоплення монопольного становища дозволяє цього домогтися зараз. Восени ціна газу може зрости в 3 рази в порівнянні з нинішньою, але в умовах монополії "збити" її, вважають експерти, вже може бути і нікому. Після ж запуску ринку держава більше не зможе обмежувати його монополію НАКу навіть урядовими постановами.
"Нафтогаз закачав в минулому році газ за дуже дорогою ціною - $ 200 за тис. куб. м. Цей газ зараз в сховище, і він його зі збитками зараз точно не збирається продавати. Ну, місяць ще будуть низькі ціни і все . Експерти вважають, що газ восени буде 7,5 грн, і це без накруток ", - говорить Кучеренко.
Як писало видання 05366, українські нафтовиробники борються проти засилля російського імпорту .
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:05
Вчора
16:34
31 грудня 2024 р.
ТОП новини
Оголошення
09:27, 27 грудня 2024 р.
4
11:05, 23 грудня 2024 р.
10:27, Вчора
18
22:16, 25 грудня 2024 р.
15:31, 21 грудня 2024 р.
live comments feed...