10:28, 4 серпня 2020 р.
Надійне джерело
Нітрати не шкідливі, а кавунами ласувати можна: що треба знати, коли купуєте кавуни
Уляна Супрун спростувала міфи про можливість отруїтися нітратами, якщо споживати кавуни.
Нітрати є не тільки в кавунах, а й ягодах, зелені, овочах, фруктах. Рослини споживають їх з грунту, де ростуть та є джерелом нітратів для людей. Ми споживаємо 80% нітратів з їжею. До того ж більшість з них ми з'їдаємо з листовими овочами та буряком.
Тільки 6% нітратів ми отримуємо з м’ясних продуктів (тут нітрати є консервантами та підсилювачами кольору), решту нітратів п'ємо з водою.
Що таке нітрати?
Солі азотної кислоти або селітра. Вони входять до складу рослин, ґрунту й людського організму. На кількість нітратів у рослинах впливає добрив, грунту, води, кількості світла, густоти посівів, часу доби, коли збирають врожай.
Нітрати в безпечних кількостях не становлять загрози та необхідні для життєдіяльності.
Скільки нітратів в кавунах?
Допустима ВООЗ норма нітратів для людини вагою 60 кг = 300 мг. Якщо з кавуна, що поливався рясно селітрою, вичавити літру соку, то в ній буде 300 мг нітратів.
Норму вираховували для немовлят - 50 мг/кг ваги. Тому дорослі можуть сміливо їсти кавуни.
Наприклад, африканські кавуни (з Сенегалу чи Конго) містять від 170 до 280 мг нітратів на кг.
Порівняймо - допустима норма нітратів в шпинаті від 2000 до 4500 мг/кг в залежності від сезону.
Чому після кавуна стає зле?
Розлад здоров'я після споживання ягоди пояснюється зовсім не вмістом нітратів. Нудота, діарея та біль у животі — це ознаки кишкової інфекції, як сальмонельоз чи лістеріоз.
Збудники інфекцій Salmonella та Listeria живуть на поверхні немитих овочів. А усі ж купляють кавуни з землі чи на трасі. У будь-якому випадку кавуни росли на землі й їх треба мити перед споживанням.
Не купуйте і пів кавуна, є високий ризик, що туди вже потрапили бактерії.
Ті, в кого надлишок калію у крові мають бути обережними з кавунами. Тому що ця ягода містить багато калію. Тим, чий організм не може належним чином регулювати рівень калію, переїдання кавуна загрожує аритмією чи навіть спазмами м’язів.
Кому корисні кавуни?
Сік з ягоди зменшує кріпатуру, допомагає відновитися, а ще є джерелом антиоксидантів, і амінокислот. Корисний кавун й для здоров'я шкіри, сітківки ока. Щодня споживати можна кавун хворим на атеросклероз, літнім жінкам та людям з підвищеним тиском.
Втім, вживайте менше овочів з першого врожаю - нітратів в них все-таки може бути трохи більше, ніж в інших.
Які речовини міститься в кавунах?
У м’якоті кавуна є клітковина, вітамін С, червоні пігменти каротиноїди та лікопен, амінокислоти аргінін і цитрулін, 19 вітамінів та 11 мінералів, 4-6% цукрів: глюкози, фруктози і цукрози.
Насіння кавуна багате на білок, жири, мінерали цинк, магній, кальцій, фосфор, калій, мідь, амінокислоти аргінін та фітостероли (біологічно-активні сполуки).
Нутрієнти цього насіння корисні в разі діабету, серцево-судинних хвороб та зниженні чоловічої фертильності, хоча ці дані поки не підтверджені клінічними дослідженнями (лише лабораторними).
Втім, через наявність в насінні антинутрієнтів (фітин, танніни, оксалова кислота та інгібітори трипсину) їсти його сирим не варто. Слід підсмажити насіння чи просушити в духовці.
Загальні поради споживання овочів:
- обрізайте в столових буряків верхню та нижню частину коренеплодів,
- зрізайте шкірку в кабачків,
- відрізайте хвостики та очищайте від шкірки огірки та редиску,
- позбавтеся верхніх листків та не їжте качан в капусті.
- не вживайте недостиглу м'якоть біля шкірки в динях та кавунах.
- готуйте овочі- за 40 хвилин виварювання кількість нітратів зменшується приблизно на 40-80%.
Нітрат-тестери не працюють. Кількість нітратів визначити достовірно можна тільки в лабораторних умовах. Чому? Бо прилади вимірюють електропровідність солевмісних розчинів загалом. А в рослинах є й всі інші солі - фосфати чи натрієві. Похибка вимірів може досягати мало не 1000%.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:05
Вчора
16:34
31 грудня 2024 р.
ТОП новини
Оголошення
17:31, 20 грудня 2024 р.
17:59, 26 грудня 2024 р.
17:59, 26 грудня 2024 р.
17:59, 26 грудня 2024 р.
17:59, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...