09:20, 6 жовтня 2020 р.
Надійне джерело
Щороку по 8,5 тонн відходів на кожного: чим небезпечні пластикові відходи для людей
Закінчилося літо. Після туристів залишилися гори сміття й маса несанкціонованих звалищ. Постраждали не лише прибережні морські території, а й ліси, береги річок, озер.
У заповідників та заказників немає статті витрат на прибирання сміття. На охорону рідкісних тварин, рослин і птахів - є, на наукові дослідження - є, а на прибирання - немає. Ось і виходить, що природоохоронні заповідні скарбниці країни потерпають від нашестя туристичних відходів.
Це більше 9 національних, ландшафтних природних парків, заповідників, а ще чимало місцевих заказників, як от Пивиха.
Там назбиралися сотні тонн сміття, його просто закопують, перетворюючи особливо цінні охоронні природні комплекси в сміттєві полігони.
Сміття, особливе пластикове, - це біда нашого часу, весь світ страждає від нього, і наша країна не виняток.
У нас переробляється близько 4% відходів, а в Європі - до 70%. У Швеції - 96%, через що шведи вже 10 років закуповують за кордоном відходи, щоб не простоювали їх сміттєпереробні заводи.
За даними Держслужби статистики, тільки в 2019 році країна накопичила понад 474 млн. тонн відходів, це більш на 50 млн. тонн, ніж у 2018 році.
"Розрахунки показують, що за рік додалося по 8,5 тонн відходів на кожного жителя України. На щастя, 92% їх - малобезпечні, це в основному відвали пустої породи від видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок ґрунт при днопоглиблювальних роботах. Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 млн. тонн відходів, або по 271 кг в рік на людину. А всього, за статистикою, на всіх офіційних сміттєвих полігонах і відвалах України міститься 12,8 млрд. тонн відходів. Якщо перерахувати в кубометри, вийде гора діаметром близько 20 км в основі і висотою 10 км - це вище Евересту!" - каже голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.
Екологи стверджують, що насправді відходів більше в рази.
"Крім 6 000 законних звалищ, в Україні налічується понад 35 000 нелегальних, загальна площа яких - 14 000 кв. км, це більше ніж Закарпатська область", - кажуть експерти Національної екологічної ради України.
Якщо пластикові пляшки можна повторно переробити, то поліетиленові пакети ні. Їх або закопують, або спалюють, що призводить до забруднення атмосфери, води і ґрунту. При цьому медики і екологи попереджають, що при спалюванні пластику виділяється смертельно небезпечний діоксин.
На сьогодні в Україну ввозиться понад 10 тисяч тонн ПЕТ гранулянту в місяць. Левова частка цієї маси матеріалу у вигляді пляшок потрапляє на прилавки магазинів, а значить з часом, стає відходами.
Сумарні ж потужності України з переробки ПЕТ відходів можуть впоратися максимум з 1 тисячею тонн в місяць. Все інше осідає на полігонах, звалищах. При такому положенні справ з переробкою, Україна приречена стати величезним ПЕТ-сховищем.
"Для того, щоб цього уникнути, потрібно вводити обмеження на ввезення і виробництво ПЕТ-виробів до такої кількості, яку Україна здатна переробити фактично, а не теоретично" – кажуть в Держекоінспекції.
У природних умовах пластик не розкладається, а розпадається на мікрочастинки. Цей процес, часом, займає до 1000 років. Мікропластик почав служити кормом для звірів, риби і птахів. По харчовому ланцюжку він потрапляє в людський організм.
Дно вітчизняних водойм всіяне пластиковим сміттям. У підсумку, в питній воді виявили мікрочастинки пластику. Забруднюючи навколишнє середовище, людина в результаті отруює сама себе.
"Боротьба з незаконними звалищами та сміттям на них багатовекторна. Починаючи від профілактичної роботи з населенням, пояснюючи необхідність роздільного збору відходів, до будівництва сміттєспалювальних заводів, а так само розробки нормативних і законодавчих актів. Виходом із ситуації може стати заборона на поширення в торговій мережі тонких поліетиленових пакетів і введення в оборот біо пластика, який при розкладанні не отруює навколишнє середовище", - говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков
За матеріалами пресслужби Національної екологічної ради України
Пожежі на сміттєзвалищах: 1 тонна сміття - це 30 кілограмів шкідливих речовин у повітрі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
22:16, 25 грудня 2024 р.
16:46, 30 грудня 2024 р.
12
13:32, 27 грудня 2024 р.
live comments feed...