• Головна
  • Ціни на відпочинок на Азовському морі в 2022 році - коментарі експертів
16:16, 20 листопада 2021 р.

Ціни на відпочинок на Азовському морі в 2022 році - коментарі експертів

Останніми роками ціни на найпопулярніших азовських курортах постійно зростали, навіть попри загальні кризові явища економіки, викликані ковід-пандемією. Минулого сезону вони теж у ряді випадків піднялися, але на багатьох об'єктах залишилися незмінними, хоча з урахуванням ситуації з медузами та інших природних форс-мажорів більшість відпочивальників розраховувала на їхнє зниження. Сьогодні, незважаючи на зиму, українці поступово починають цікавитися пляжним відпочинком і все частіше прицінюються, скільки їм потрібно відкласти, щоб вистачило на літню відпустку. Тим часом туристичні експерти вже дали коментарі щодо цін у сезоні-2022. Про це повідомляє 44.ua із посиланням на Інтерфакс-Україна.

Минулого літа, починаючи з середини липня, через нашестя медуз море в межах популярних курортних зон - Арабатської Стрілки, Кирилівки, Бердянська та інших сусідніх рекреацій - було фактично недоступним для купання. А в ті періоди, коли медузи все ж таки відступали, для багатьох відпочивальників купання було не комфортним, оскільки вода з фрагментами щупалець желеподібних викликала печіння шкіри, особливо у маленьких дітей та людей, схильних до алергії.

Загальну обстановку літа-2021 посилили дощі, які поливали узбережжя більше місяця і супроводжувалися досить низькою для червня температурою повітря. Відповідно, пізніше рясні опади спровокували таку ж велику кількість комарів та інших комах.

На якихось курортах (насамперед йдеться про рекреації, розташовані на берегах заток) до всього цього додалися ще й «морські блохи» з жуками сонечками. І це вже не кажучи про систематичні проблеми з постачанням електрики з боку Обленерго та дорогою на Кирилівку, яка ремонтується у розпал високого сезону.

Логічно, що на тлі всіх цих обставин багато туристів запитували, а за що вони взагалі заплатили гроші, і чи варто наступного року випробовувати удачу з поїздками на Азовське море? І в частини туристів така ситуація на курортах взагалі відбила бажання їхати на будь-яке море.

Але навіть сьогодні ніхто однозначно не каже, якою в найближчі роки буде ситуація з головними вбивцями курортного сезону – медузами та комарами. Більшість фахівців і, зокрема, екологів схильні вважати, що торішній сценарій має всі шанси повторитися. Різкого зниження солоності, яке заблокувало б розмноження медуз, поки не зафіксовано, а надії на сувору зиму є ну дуже примарними.

Багато власників курортного бізнесу в популярних регіонах і самі це розуміють, але все ж таки зниження цін в їх планах поки немає. Серед основних причин — ціла низка несприятливих економічних факторів (податки, запровадження РРО, зростання вартості будматеріалів та робочої сили), а також порівняно короткий сезон, який «годує» весь рік, і який за рахунок медуз загрожує стати ще коротшим.

«Більшість власників готельного бізнесу на азовських курортах, яких нам вдалося опитати, нині не планують знижувати ціни або включати до торішньої ціни додаткові послуги чи сервіси, за винятком хіба що басейнів. Свою позицію вони пояснюють суттєвим подорожчанням електроенергії та комунальних послуг, підвищенням податків на землю та нерухомість, зростанням мінімальної заробітної плати та пов'язаним з ним збільшенням податкових зобов'язань, а також запровадженням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), які, напевно, потягнуть за собою адміністративні витрати та штрафи . У такій ситуації, кажуть готельєри, проблематично буде не лише знизити ціни, але навіть зберегти їх на рівні минулого сезону, не знижуючи при цьому сервіс і не скорочуючи перелік та якість послуг, які надаються. Але це стосується переважно великих і затребуваних курортних об'єктів, яких криза торкнулася найменше. Тоді як міні-готелі та гостьові будинки воліють поки не думати про майбутнє, обмежуючись будівництвом басейнів», - роз’яснює ситуацією з цінами головний редактор інтернет-видання azov.zp.ua Юлія Ангеловська.

Підтримує колегу і Юлія Васильєва, редактор профільного видання arabat.com.ua. На її думку, падіння цін у таких непростих економічних та природних умовах для частини бізнесу може мати плачевні наслідки, але незважаючи на це, його, найімовірніше, не уникнути.

"Основною проблемою найближчого сезону на курортах Азовського моря виявилися далеко не лише медузи, а цілий набір економічних факторів. За останній рік вартість оренди землі зросла в кілька разів, у 2022 році стає обов'язковим використання РРО для ФОП, зросла мінімальна зарплата, від якої вважається низка податків, електроенергія та газ дорожчають, не кажучи вже про вартість будівельних робіт і будматеріали, всі ці фактори навіть без медуз могли спровокувати кризові явища в галузі, але медузи стали тим каталізатором, який з великою ймовірністю обвалить ринок. У 2022 році складно прогнозувати, так само як і потенційний відсоток учасників, але майже однозначно, за цінами минулого року відпочивальники їхати здебільшого не готові, а виручка готелів формується не ціною, як до цього звикли за довгі роки стабільного завантаження, а добутком реального завантаження на ціну номера. Тому ціни з великою ймовірністю доведеться більшості готелів знижувати, навіть якщо при цьому доведеться працювати в нуль або в мінус. Але, зрозуміло, за такого розкладу деградація ринку буде неминучою"- коментує експерт.

У будь-якому випадку на додаток до пляжу і замість моря бізнесу щось-таки доведеться запропонувати відпочивальникам окрім басейнів. Це може бути або розвинена екскурсійна програма, або просунута гастрономія, або зниження цін від безвиході.

Як варіант, хтось віддасть перевагу відпочинку за кордоном, на курортах, які суттєво подешевшали за час пандемії і поки не поспішають піднімати ціни.

Менш забезпечена частина українців, ймовірно, шукатиме альтернативу у вигляді регіонів, які не настільки постраждали від атаки медуз, хай і не таких популярних. До таких належать наприклад, Урзуф, Мелекіне, Білосарайська коса та Приморськ.

Ну а хтось змістить акценти і знову поїде на Арабатську Стрілку, але вже за гарячими джерелами, рожевими озерами, «Щасливцевським мертвим морем» та Сивашем.

«Ймовірно, азовським курортам з медузами частина відпочивальників віддасть перевагу «чистим» зарубіжним курортам, наприклад, тим самим Туреччині, Єгипту, Болгарії, Греції, які стали значно доступнішими за час коронавірусної пандемії і поки що утримують порівняно невисокі ціни. З іншого боку, на Азовському морі є ряд особливо розкручених і досить бюджетних рекреацій, яких проблема медуз практично обійшла стороною або торкнулася меншою мірою. Це, наприклад, запорізький Приморськ, який через розу вітрів медузи практично обходять стороною, курорти Донецької області - Урзуф, море в районі якого опріснене річкою Зелена, а також Мелекіне та Білосарайська коса, які знаходяться на березі порівняно прісної Таганрозької затоки, в яку впадає річка Дон. Тому, незважаючи на відсутність розвиненої курортної та розважальної інфраструктури, а також скромніший у своєму розмаїтті номерний фонд у порівнянні з головною азовською трійцею, вже наступного сезону ці маловідомі курорти можуть набути більшої популярності», - припускає головний редактор туристичного медіа-проєкту primorsk.ua Євген Смєльчаков.

Дотримуються думки про велику ймовірність зниження цін і представники служб бронювання, які вважають, що відпочинок на популярних азовських курортах все ж таки подешевшає, і в окремих випадках цінник може бути знижений до 2-х разів.

Але станеться це, на їхню думку тільки в той момент, коли критична маса учасників ринку зробить висновки, що за старою ціною їхня пропозиція не зацікавила достатньої кількості туристів, щоб спрацювати за бажаною ціною хоча б у «0».

Таким чином, з високою ймовірністю популярні азовські курорти спробують на початку сезону утримувати ціни на колишньому рівні, але під тиском зовнішніх обставин їм доведеться їх опускати вже в червні.

Водночас деякі рекреації – Урзуф, Мелекіне, Білосарайська коса та ін., які хоч і суттєво поступаються тим же Кирилівці та Бердянську як за рівнем розвитку курортної інфраструктури, так і за кількістю комфортного житла, але практично позбавлені проблеми медуз, вже наступного літа можуть приймати відпочивальників у рази більше, ніж раніше. При цьому надлишковий попит, як це зазвичай відбувається на нашому ринку, з великою ймовірністю різко прискорить динаміку цін на курортне житло в цих регіонах.

Нагадаємо, що різке збільшення популяції медуз в Азовському морі фахівці пов'язують насамперед із підвищенням його солоності через зменшення прісноводного дебіту з Дону, Кубані та малих річок, відсутністю холодних зим, а також забрудненням акваторії азотно-фосфорними добривами за рахунок стоку з полів через річки, які живлять море. Добрива провокують активне розмноження водоростей і планктону, який у свою чергу є основною їжею корнеротів, і за яку йому конкурувати теж нема з ким, оскільки планктоноїдні риби страждають від масового браконьєрського вилову. А мідії масово знищуються занесеним із Чорного моря рапаном.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...