• Головна
  • НБУ дав рекомендації органам державної влади
10:44, 9 липня 2022 р.
Надійне джерело

НБУ дав рекомендації органам державної влади

НБУ дав рекомендації органам державної влади

Рекомендації органам державної влади дав НБУ у підсумку роботи за червень.

Розширити державні програми підтримання бізнесу Державні програми “Доступні кредити 5-7-9%” та надання державних портфельних гарантій є основними рушіями кредитування в умовах війни.

Зважаючи на успіх цих програм, уряду варто збільшити їхні обсяги та охопити ширше коло позичальників.

Міністерству фінансів бажано переглянути запланований обсяг витрат на цю програму у 2022 році з урахуванням перспектив зростання кредитного портфеля й підвищення ринкових процентних ставок.

Також важливо, щоб перерахування коштів від Фонду розвитку підприємництва банкам для часткової компенсації процентних ставок за кредитами відбувалося вчасно.

Наблизити умови розміщення ОВДП до ринкової вартості гривневих ресурсів

Міністерству фінансів варто збільшити обсяги ринкових запозичень для фінансування бюджетного дефіциту та мінімізувати його пряме фінансування з боку НБУ. Банки, що традиційно були основними кредиторами уряду, мають достатній запас ліквідності, аби інвестувати в ОВДП.

Від цього їх стримує поточна низька дохідність військових облігацій. Підвищення ставок за ОВДП сприятиме збільшенню попиту на них. Водночас це дасть змогу зменшити обсяги емісійного фінансування бюджету з боку НБУ, а отже, і ризики для цінової та фінансової стабільності.

Диверсифікувати оподаткування імпорту

Зниження оподаткування імпорту в перші місяці повномасштабної війни дало змогу забезпечити потребу України в дефіцитних товарах, насамперед потрібних для ефективної відсічі агресору.

Зараз оподаткування імпорту повертається.

Уряду також варто запровадити додатковий імпортний збір на некритичні категорії товарів та послуг.

Це дасть змогу збільшити бюджетні доходи та знизити дисбаланси на валютному ринку.

Вирішити питання втраченого житла та потенційно проблемної іпотеки

Порядок подальшої роботи банків із кредитами, застава за якими пошкоджена, втрачена або перебуває на непідконтрольній території, варто врегулювати законодавчо.

На це спрямований законопроєкт № 7441-1, зареєстрований 14 червня 2022 року. Він дозволяє позичальнику призупинити обслуговування кредиту до отримання компенсації за пошкоджене або втрачене майно.

Порядок подальшого врегулювання відносин за кредитом залежатиме від ступеня шкоди, завданої позичальнику та його майну.

Водночас має бути застосовано принцип поділу втрат: збитки, що виникатимуть внаслідок врегулювання заборгованості за кредитами, держава має розділити з банками. Для ефективної дії цього механізму потрібно визначитися з порядком надання позичальникам компенсацій та розпочати виплати.

Ухвалити законодавчі норми, що сприятимуть стабільності кредитних спілок Насамперед йдеться про внесення змін до Закону України “Про кредитні спілки” для надання можливості тимчасового зупинення діяльності кредитної спілки за ініціативою спостережної ради на період воєнного стану.

Це дасть змогу спілкам, які мають проблеми з ліквідністю та зростанням неплатежів через війну, призупинити діяльність для стабілізації свого фінансового стану.

Водночас змінами пропонується встановити обов’язок для кредитної спілки відновити свою діяльність не пізніше ніж на 91-й календарний день після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#війна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...