15:00, 21 червня 2023 р.
Розкрадання гуманітарки у Кременчуці: три кримінальні провадження під грифом таємниці
Містяни вважають, що благодійну допомогу розкрадали. Чиновники кажуть, що немає списків, за якими видавали благодійну допомогу, а більш детальну інформацію обіцяють надати після війни. Правоохоронці інформують про відкриті кримінальні провадження.
Другий рік в Україні триває повномасштабна війна проти вторгнення російської федерації на нашу землю. За офіційними даними Уряду, станом на початок 2023 року в Україні зареєстрували майже 4 млн 900 тис внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Полтавщина належить до тих регіонів України, де прийняли чи не найбільшу кількість переселенців, адже від початку бойових дій до нашої області прибуло близько 200 тис переселенців. Регіон став своєрідним гуманітарним хабом для інших населених пунктів, постраждалих від російської агресії. Проте, на жаль, навіть у такі часи знаходяться ті, для кого війна стала «рідною матір’ю» та черговим майданчиком для «нагрівання» рук.
Так, наприкінці весни минулого року у нашому місті точилося чимало дискусій щодо роздачі переселенцям гуманітарної допомоги центром «Гуманітарний Кременчук». Люди скаржилися на те, що після оголошеного запису на гуманітарку, телефони «гарячих ліній» цього центру часто не працювали. А прийшовши на видачу, переселенці неодноразово отримували лише перловку, воду, хлібину та брусок мила. Тому небайдужі люди неодноразово запитували, куди дівалися тонни отриманої допомоги від волонтерів чи з вантажних перевезень з-за кордону?
І чи є збігом обставин той факт, що на полицях міських магазинів час від часу громадяни бачили у продажу різноманітні консерви, чіпси, паштети та інші подібні продукти без українського маркування? Не лише торік, а й зараз цей товар можна побачити на прилавках. Це можна було б списати на часткове припинення виробництва аналогічного асортименту в Україні та завезення продуктів з-за кордону. Однак досі лишається багато «але».
Тож «Кременчуцька газета» вирішила поцікавитися у влади міста, чи велися бодай якісь списки тих, хто отримував та роздавав гуманітарну допомогу, чи є якась комісія, що контролює видачу товару, аби гуманітарка не опинилися у руках тих, хто бажає на ній наживитися. На численні запити редакції та під час довготривалої переписки з чиновниками ми отримали багато відповідей, але, на жаль, в них було мало конкретики. Проте, навіть ця інформація може дати деяке розуміння ситуації довкола гуманітарної допомоги.
Так, у відповідях на запити нашої редакції спершу до міського голови Віталія Малецького, потім до Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради (основного розпорядника гумдопомоги для прибулих до нашого міста ВПО та малозабезпечених громадян) та до комунального підприємства «Інститут розвитку Кременчука» (куди з виконкому перенаправили наші запити) ми не отримували бодай-якоїсь інформації чи даних щодо списків. Керівники згаданих установ нам повідомляли, що «не володіють даною інформацією». Листування було тривалим і ось наприкінці травня ми отримали ось таку відповідь від Департаменту соцзахисту населення:
«Оскільки відповідно до ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога є різновидом благодійництва, тому благодійність під час війни не підлягає обліку та звітуванню, відповідно до Постанови №202 незалежно від того, чи є умови для проведення такого обліку».
А ось у «Інституті розвитку Полтави» нам повідомили, що гуманітарна допомога з початку повномасштабного вторгнення дійсно надавалася громадам. Для цього упродовж 2022-2023 років інформація щодо обсягів та видів необхідної допомоги збиралася за допомогою Google форми, яка була у відкритому доступі. Тож, за їхніми даними, від різних благодійних організацій області надходили: продуктові набори, засоби гігієни, побутова техніка, ліжка, матраци, ковдри, постільна білизна тощо.
«Усе вищезгадане було передане у повному обсязі закладам, у яких тимчасово перебувають ВПО», - підсумовано у відповіді. Як бачимо конкретики теж майже нуль.
«Інформація з обмеженим доступом»
Аби отримати більш розгорнуту інформацію, ми звернулися до низки інших інстанцій, зокрема до Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів можливих порушень законодавства України в сфері отримання, розподілу, транспортування, зберігання, використання гумдопомоги; Національної поліції в Полтавські області; Полтавської обласної прокуратури. Всюди ми шукали дані щодо надходження та видачу гуманітарки.
У відповіді від Тимчасової слідчої комісії ВРУ йшлося про наявні факти розкрадання гуманітарки на Полтавщині. Однак чітко вказувалося, що зазначена інформація є службовою, та, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ознайомитися з нею може обмежено коло осіб.
«Зважаючи на вищезазначене, запитувана інформація не підлягає розголошенню», - йдеться у відповіді.
Більше світла на ситуацію пролила Нацполіція. У відповіді з цієї інстанції, яку ми отримали у квітні, заступник начальника слідчого управління Головного Управління Національної поліції в Полтавській області Володимир Негода зокрема повідомив, що їхнє управління контролює стан досудового розслідування в кримінальних провадженнях за фактами незаконних дій, пов’язаних з гуманітарною допомогою. Так, в період з 24 лютого 2022 року до нинішнього часу слідчими підрозділами поліції області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) у 26 кримінальних провадженнях на 35 епізодів (злочинів).
Проте дізнатися більш детальну інформацію по відкритих кримінальних провадженнях на сьогодні не є можливим.
«Оскільки статтею 387 «Розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування» Кримінального кодексу Украйни передбачено кримінальну відповідальність за розголошення даних досудового розслідування, детальнішу інформацію про кримінальні провадження зазначеної категорії надати неможливо», - пояснює Негода у відповіді.
Що таки вдалося з’ясувати, так це те, що на розгляді Кременчуцького райуправління ГУНП та підпорядкованих підрозділах зараз перебувають три кримінальні провадження, що внесені до ЄРДР упродовж 2022-2023 років за фактами привласнення товарно-матеріальних цінностей, зокрема гуманітарної та волонтерської допомоги. Такі дані на запит нашої редакції надав начальник Кременчуцького райуправління поліції Олександр Холондович.
Конкретика – після війни
Коли ж зареєстрували та передали до суду вищезазначені кримінальні провадження, досудове розслідування у яких проводились правоохоронними органами? Відповіді на ці питання ми адресували обласній прокуратурі.
Звідти наш інформзапит перенаправили до Кременчуцької окружної прокуратури. У відповіді побачили, що дана інформація міститься у ЄРДР. Але, відповідно до чинного Кримінально-процесуального кодексу України, лише заявник має право на отримання витягу з ЄРДР, що передбачено п.1 ч.2 ст. 60 КПК України.
Аби зрозуміти, чи дійшла до суду хоча б одна справа, ми направили запити в райсуди Кременчука (Крюківський та Автозаводський). З обох нас сповістили, що кримінальні провадження за фактом розкрадання гуманітарної допомоги у Кременчуці до суду на даний час не надходили та судом не розглядалися.
Тож виходить, що провадження поки знаходяться на розгляді в поліції.
Нещодавно на черговий наш запит щодо отримання, зберігання, видачі гумдопомоги Департамент соцзахисту, нарешті, надав розгорнуту відповідь, у якій посилаються на правовий режим воєнного стану.
«05.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №202 «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» (надалі - Постанова №202). Постановою №202 установлено, що в умовах воєнного стану не поширюються встановлені законодавством вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних та фізичних осіб-резидентiв i нерезидентів.
Оскільки відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога с рiзновидом благодійництва, тому благодійність під час війни не підлягає обліку та звітуванню, відповідно до Постанови №202, незалежно від того, чи є умови для ведення такого обліку.
З огляду на зазначені обставини, з метою недопущення завдання шкоди інтересам національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, відповідь буде надана після закінчення дiï правового режиму воєнного стану», - підсумували вони.
Тож багато питань поки що лишається відкритими. Втім ми продовжимо їх досліджувати та не виключаємо, що винні за незаконне використання гуманітарної допомоги понесуть покарання.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Безпека та комфорт - автоматичні відкатні ворота
Новини компаній
11:00
Вчора
23:59
19 листопада
21:05
19 листопада
14:08
19 листопада
ТОП новини
Оголошення
19:31, Вчора
19:31, Вчора
16:18, 12 листопада
19:31, Вчора
16:18, 12 листопада
live comments feed...